آزمایشهای سه ماه آخر بارداری:غربالگری سلامت جنین و وضع حمل بی خطر

آزمایشهای سه ماه آخر بارداری غربالگری سلامت جنین و وضع حمل بی خطر

از لحظه‌ای که متوجه می‌شوید باردار هستید تا زمانی که زایمان می‌کنید اتقاقات و لحظات زیادی خواهید داشت که شامل اولین ضربه کودک به شکم شما و مواردی از این قبیل است و باید در دفعات مختلف به مطب پزشک مراجعه کنید زیرا انجام دادن آزمایشات غربالگری در این دوران اهمیت بسیار زیادی در حفظ سلامت شما و جنین در حال رشد شما دارد. خوشبختانه اکثر این آزمایشات به سرعت انجام می‌شوند و شما هیچگونه دردی را احساس نمی‌کنید.

در سه ماهه آخر بارداری، پزشک از شما می‌خواهد که آزمایشات تشخیصی خاصی را انجام دهید. همه این آزمایشات کاملا ایمن هستند و به منظور اطمینان از سلامت مادر و جنین انجام می‌‌شوند.

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ما تماس حاصل فرمایید.

آزمایش غربالگری در دوران بارداری چیست؟


منظور از آزمایش غربالگری مجموعه‌ای از ارزیابی‌ها است که در دوران بارداری انجام می‌شود پزشکی شما این آزمایشات را از طریق روش‌های مختلفی انجام می‌دهد که می‌توانند شامل آزمایش خون، نمونه برداری از واژن، آزمایش غیر تهاجمی ‌ژنتیک، التراسوند و بررسی ضربان قلب جنین باشند. برخی از آزمایشات غربالگری در این دوران به صورت آزمایشات روتین در نظر گرفته می‌‌شوند و معمولاً در همه بارداری‌ها انجام می‌شوند و وضعیت رشد جنین و اطمینان از سلامت مادر برای حمل جنین تا زمان زایمان را بررسی می‌‌کنند، این آزمایشات به پزشک کمک می‌‌کنند بتواند وضعیت مادر را به طور دقیق ارزیابی کند و در صورت بروز هرگونه اختلالی به رفع آن بپردازد و شرایط مادر را تحت کنترل درآورد.

انواع آزمایشات غربالگری


معمولاً آزمایشات دوران بارداری در دو دسته تشخیصی یا غربالگری تقسیم می‌شوند. آزمایشات تشخیصی حداقل با ۹۹ درصد اطمینان برخوردار هستند و دقت بالایی دارند. آزمایشات دوران بارداری به پزشک کمک می‌‌کنند متوجه شود آیا شما در شرایط پرخطر قرار دارید یا در شرایط کم خطر به سر می‌‌برید بلوط پیشرفت‌های ایجاد شده در عرصه پزشکی و فناوری نسبت به گذشته شما انتخاب های بیشتری برای انجام آزمایشات غربالگری دارید و گزینه‌های موجود به سرعت در حال تغییر است. به عنوان مثال آزمایش سل فریDNA که یک روش غیر تهاجمی ‌در آزمایشات ژنتیک دوران بارداری است و می‌تواند زودتر از سایر آزمایشات وجود اختلالات ژنتیکی را نشان دهد سال‌ها است که به پزشکان کمک شایانی می‌‌کند. به همین دلیل باید همیشه به روز باشید و از آخرین روش‌های غربالگری اطلاع یابید.

در سه ماهه سوم بارداری چه اتفاقی رخ می‌‌دهد؟


در سه ماهه سوم بارداری چه اتفاقی رخ می‌‌دهد؟

در سه ماهه سوم بارداری وزن جنین افزایش می‌‌یابد، انگشتان و ناخن‌های او روشن می‌‌کند و چشم‌های خود را باز و بسته می‌کند به احتمال زیاد در این دوران شما به سرعت خسته می‌شوید و دچار تنگی نفس خواهید شد که این مسئله کاملاً طبیعی است. در این دوران حرکات جنین را بیشتر از قبل احساس می‌کنید. احتمال تولد جنین در هفته ۳۷ بارداری وجود دارد. هرچه جنین مدت بیشتری درون رحم باقی بماند هنگام تولد سالم‌تر خواهد بود. اگر بارداری شما سالم و کم خطر است باید تا هفته ۳۶ هر دو تا چهار هفته به پزشک مراجعه کنید پس از اتمام هفته ۳۶ و تا شروع زایمان باید برای چکاپ هفتگی آماده شوید.

 در چکاپ سه ماه آخر بارداری پزشک چه کارهایی را انجام می‌دهد؟


پزشک در هر جلسه ویزیت وزن و سطح فشار خون شما را بررسی می‌‌کند. پزشک انجام آزمایش ادرار را به لحاظ بررسی وجود عفونت، دفع پروتئین یا قند در خواست می‌کند. دفع پروتئین در ادرار در سه ماهه سوم بارداری می‌‌تواند نشانه پره اکلامپسی باشد. وجود قند در ادرار می‌تواند نشان دهنده ابتلا به دیابت بارداری باشد. پزشک شکم شما را بررسی می‌‌کند تا از رشد جنین اطمینان یابد سپس وضعیت دهانه رحم را به لحاظ باز شدن بررسی می‌نماید. در این دوران پزشک انجام آزمایش خون را به لحاظ تشخیص کم‌خونی درخواست می‌‌کند در صورتی که قبل از بارداری سابقه کم خونی داشته باشید این مسئله اهمیت بیشتری خواهد یافت. کم‌خونی به این معنا است که به اندازه کافی گلبول‌های قرمز در خون شما وجود ندارد.

 تست‌های غربالگری سه ماهه آخر شامل چه مواردی است؟


بیوفیزیکال پروفایل

بیوفیزیکال پروفایل

معمولاً این آزمایشات هفتگی یا شبهه هفتگی پس از هفته ۳۲ بارداری انجام می‌شود. این آزمایش در زنانی انجام می‌شود که در معرض خطر عوارض بارداری قرار دارند و شامل انجام سونوگرافی و بررسی ضربان قلب جنین است و پزشک موارد مختلفی از قبیل ضربان قلب جنین، تعداد تنفس، حرکات بدن، حجم عضلات، و میزان مایع آمنیوتیک را ثبت می‌کند. پزشک بر اساس اعداد به دست آمده و شرایط شما تصمیم می‌گیرد که آیا باید جنین را زودتر متولد کند یا آنکه جنین باید به موقع به دنیا بیاید.

 • تست تحمل گلوکز: گاهی اوقات پزشک بین هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری درخواست انجام تست تحمل گلوکز را می‌دهد تا اطمینان حاصل کند که آیا جنین به طور صحیح از قند استفاده می‌کند یا خیر. در آزمایشگاه یک محلول بسیار شیرین به شما داده می‌شود و پس از یک ساعت از شما آزمایش خون گرفته خواهد شد. نیازی نیست که قبل از انجام تست یک ساعت تحمل گلوکز ناشتا باشید اما قبل از آزمایش از خوردن کلوچه یا شیرینی اجتناب کنید. در صورتی که قند خون شما بالا باشد پزشک درخواست انجام آزمایشات بیشتری را می‌کند تا بتواند به طور قطع بگوید آیا شما دیابت بارداری دارید یا خیر.
 • تست هماتوکریت: این آزمایش به تشخیص کم خونی یا کمبود آهن در خون کمک می‌کند.
 • تست سفلیس: ممکن است بدون آنکه بدانید به بیماری سفلیس مبتلا شده باشید و عفونت را به جنین خود انتقال دهید. در صورتی که نتیجه آزمایش مثبت باشد پزشک به کمک داروهای آنتی بیوتیک در دوران بارداری به درمان شما می‌‌پردازد و پس از تولد نیز درمان جنین را شروع می‌‌کند. برخی از نوزادان آلوده به عفونت در صورتی که تحت درمان قرار نگیرند چند روز پس از تولد فوت می‌کنند. گروهی از نوزادانی که زنده می‌‌مانند نیز در معرض خطر نابینایی، آسیب دیدگی مغز، از دست دادن شنوایی، و مشکلات مربوط به استخوان، پوست، و دندان قرار می‌گیرند.

 انجام سونوگرافی

در سه ماه آخر بارداری نیز مانند هفته‌های قبل پزشک درخواست انجام سونوگرافی را می‌دهد تا از وضعیت جنین، رشد آن، سلامت او اطمینان حاصل کنند و برای اطمینان از منظم بودن ضربان قلب جنین و عملکرد صحیح قلب او وضعیت جنین را بررسی می‌نماید.

تست تشخیصی استرپتوکوک گروه ب  چیست؟

در شکم، مقعد، مثانه، واژن و حتی گلوی تعداد زیادی از ما باکتری استرپتوکوک گروه ب وجود دارد که معمولاً مشکلی برای بزرگسالان ایجاد نمی‌کند اما می‌‌تواند باعث بروز عفونت‌های حاد و جدی در نوزادان شود. معمولاً در هفته ۳۵ تا ۳۷ بارداری انجام می‌شود و شما به لحاظ وجود باکتری استرپتوکوک گروه ب که در حدود ۲۵ درصد زنان وجود دارد بررسی می‌شوید. پزشک برای انجام این آزمایش ابتدا از واژن و سپس از مقعد شما نمونه تهیه می‌‌کند. دوران بارداری تنها دورانی است که باید این نوع باکتری شناسایی شود و درمان گردد. در بدن برخی از زنان مقدار زیادی از این باکتری وجود دارد که در هنگام زایمان با دادن داروی آنتی بیوتیک به کنترل این مشکل می‌‌پردازند تا از سرایت عفونت به جنین پیشگیری شود. این باکتری در نوزادان تازه متولد شده توجه بالایی دارد و می‌‌تواند باعث بروز عفونت جدی و حتی مرگ نوزاد شود.

 تست عامل عفونی بیماری‌های مقاربتی (STI) چیست؟

پزشک در سه ماهه سوم بارداری شما را به لحاظ بیماری‌های مقاربتی ارزیابی می‌‌کند. پزشک بر اساس فاکتورهای خطر درخواست انجام آزمایشات زیر را می‌دهد:

 • عفونت کلامیدیا
 • ویروس hiv
 • سفلیس
 • سوزاک

 تست مربوط به سلامت جنین چیست؟


تست مربوط به سلامت جنین چیست؟

در صورتی که پزشک به سلامت جنین مشکوک شود، جنین طبق انتظار رشد نکرده باشد، یا در معرض خطر برخی بیماری‌ها قرار داشته باشد درخواست انجام برخی از آزمایشات را می‌دهد:

 تست آمنیوسنتز چیست؟

 • در صورتی که پزشک به این نتیجه برسد که احتمال ابتلا جنین به یک عفونت باکتریایی، که کوریو آمنیونیت نام دارد، وجود دارد درخواست انجام تست آمنیوسنتز را می‌دهد. در صورتی که پزشک به کم‌خونی جنین مشکوک می‌‌شود نیز درخواست انجام این تست را خواهد داد. معمولا این تست در دو ماهه سوم بارداری برای تشخیص مشکلات کروموزومی ‌مانند سندروم داون انجام می‌شود. از این تست همچنین برای تشخیص عملکرد صحیح استفاده می‌شود.
 • پزشک برای انجام تست آمنیوسنتز یک سرنگ بلند و نازک را از طریق شکم وارد رحم شما می‌نماید و سرنگ را پر از مایع آمنیوتیک می‌‌کند. پزشک به منظور انجام دقیق این آزمایش و تعیین محل دقیق جنین از دستگاه سونوگرافی استفاده می‌کنند. ریسک سقط جنین یا زایمان پیش از موعد پس از انجام تست آمنیوسنتز وجود دارد. در صورتی که پزشک در حین نمونه بند برداری متوجه عفونت شود درخواست زایمان پیش از موعد را خواهد داد این کار به درمان زود هنگام عفونت کمک خواهد کرد.

 تست بدون استرس چیست

 • تست بدون استرس ضربان قلب جنین را در حال حرکت اندازه گیری می‌کند. در صورتی که جنین به صورت طبیعی حرکت نداشته باشد یا از موعد زایمان شما گذشته باشد پزشک درخواست انجام این تست را خواهد داد. تست بدون استرس می‌‌تواند به تشخیص سالم بودن جفت کمک نماید.
 • برخلاف تست استرس در بزرگسالان که بر عملکرد طبیعی قلب تأکید دارد، این تست در دوران بارداری بر عملکرد طبیعی و ضربان قلب جنین تأکید می‌‌کند. اگر بارداری شما پر خطر باشد یا در هفته‌های آخر بارداری قرار داشته باشید پزشک درخواست انجام هفتگی این تست را می‌دهد.
 • گاهی اوقات ضربان قلب جنین پایین است زیرا جنین در حال چرت زدن می‌باشد. در این حالت پزشک سعی می‌‌کند به آرامی جنین را بیدار کند. در صورتی که همچنان ضربان قلب جنین پایین باشد پزشک درخواست انجام بیوفیزیکال پروفایل را می‌دهد. در این حالت اطلاعات حاصل از تست بدون استرس با نتایج حاصل از سونوگرافی تلفیق می‌‌شود تا پزشک بتواند وضعیت جنین را به طور دقیق ارزیابی نماید.

 تست استرس انقباضی یا تست چالش اکسی توسین چیست؟

تست استرس انقباضی یا تست چالش اکسی توسین چیست؟

 • تست استرس ضربان قلب جنین را در حالت استرس ارزیابی می‌‌کند البته سطح استرس خیلی زیاد نیست. در این حالت پزشک از تحریک نوک سینه‌های شما یا اکسی توسین برای تحریک انقباضات خفیف استفاده می‌کند. هدف از انجام این فرایند ارزیابی واکنش قلب جنین به انقباض است.
 • در صورتی که همه شرایط طبیعی باشد ضربان قلب جنین حتی هنگامی‌که انقباضات باعث محدود شدن جریان خون به جفت می‌‌شود، ثابت باقی خواهد ماند. در صورتی که ضربان قلب جنین ناپایدار باشد پزشک می‌‌تواند دیدگاه بهتری در خصوص واکنش جنین در هنگام شروع زایمان داشته باشد. این امر باعث می‌شود که پزشک بتواند در این شرایط ارزیابی بهتری از وضعیت جنین و مادر داشته باشد عنوان مثال بتواند فرایند زایمان را تسریع کند یا زمینه انجام سزارین را فراهم نماید.

 مراقبت از خود در منزل


ممکن است شما با نزدیک شدن به تاریخ زایمان در خصوص سلامت جنین خود نگران باشید که این مسئله کاملاً طبیعی است. در صورتی که هر گونه سوال و نگرانی در این خصوص داشتید با پزشک خود مشورت کنید زیرا استرس و اضطراب بر سلامت جنین تاثیر می‌گذارد. بنابراین بهتر است تا حد امکان از هرگونه استرس و اضطراب خودداری کنید.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *