آزمایش ادرار اعتیاد در تشخیص مصرف مواد مخدر برای استخدام و ازدواج

آزمایش ادرار اعتیاد در تشخیص مصرف مواد مخدر برای استخدام و ازدواج

آزمایش ادرار برای عدم اعتیاد که تحت عنوان آزمایش تشخیص مواد مخدر و اعتیاد شناخته می‌‌شود یک آزمایش بدون درد است که پزشک نمونه ادرار را به لحاظ وجود برخی مواد خاص غیرقانونی یا مصرف برخی از انواع مواد مخدر آنالیز می‌‌کند. تست ادرار عدم اعتیاد برای تشخیص موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • آمفتامین‌ها
 • مت آمفتامی‌ن
 • بنزودیازپین
 • باربیتورات
 • ماری جوانا
 • کوکائین
 • متادون
 • مشتقات تریاک
 • داروهای روان گردان

می‌توان از آزمایش ادرار برای تشخیص الکل نیز استفاده کرد اما معمولاً مصرف الکل از طریق تست تنفس انجام می‌شود. آزمایش ادرار می‌‌تواند به پزشک برای تشخیص نوع ماده مصرف شده کمک کند. پس از آن که آزمایش ادرار به سوء مصرف مواد مخدر را تایید کرد پزشک به بیمار برای شروع طرح درمان کمک خواهد کرد. انجام آزمایش ادرار در طول اجرای برنامه درمان سوء مصرف مواد مخدر به پزشک کمک می‌‌کند بتواند از موثر بودن طرح درمان اطمینان حاصل کند و مطمئن شود که فرد دیگر به سراغ مواد نرفته است.

آزمایش ادرار برای تشخیص اعتیاد فرآیندی است که کارفرما برای تشخیص معتاد بودن فرد متقاضی درخواست می‌‌کند می‌‌توان از این نوع آزمایش نیز قبل از ازدواج برای تشخیص سوء مصرف مواد مخدر استفاده کرد. آزمایش ادرار می‌‌تواند مصرف الکل مواد مخدر و سایر مواد غیر قانونی که به تازگی مصرف شده‌اند را تایید کند. به طور کلی از آزمایش ادرار به منظور تشخیص اعتیاد برای تایید یا رد کردن رفتارهای متناقض فرد استفاده نمی‌‌شود. آزمایش ادرار زمانی تاثیر گذاری بهتری دارد که بر اساس یک اصول مکتوب و مشخص که در اختیار متقاضی کار قرار می‌‌گیرد، انجام شود و اطلاعات آموزشی لازم در خصوص خطرات مصرف الکل و مواد مخدر و علائم و نشانه های مصرف آن به او داده شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره در آزمایشگاه تخصصی تحت نظر دکتر می توانید با شماره ما تماس بگیرید.

هدف از انجام آزمایش ادرار برای تشخیص اعتیاد چیست؟


 در برخی شرایط خاص انجام آزمایش تشخیص اعتیاد ضروری خواهد بود. به عنوان مثال در صورتی که پزشک به مصرف مواد مخدر یا الکل در یک فرد مشکوک شود درخواست انجام این آزمایش را خواهد داد. اگر در واحد اورژانس رفتار بیمار عجیب و خطرناک باشد و هوشیاری کافی نداشته باشد پزشک انجام تست اعتیاد را درخواست خواهد کرد. اکثر کارفرمایان قبل از استخدام متقاضی درخواست انجام آزمایش عدم اعتیاد را می‌دهند. یکی از مزایای آزمایش عدم اعتیاد این است که از فعالیت و اشتغال افراد معتاد در مراکزی که نیاز به دقت و هوشیاری بالا دارند جلوگیری می‌‌شود به عنوان مثال اعتیاد فرد کنترل کننده واحد ترافیک هوایی یا اعتیاد راننده کامیون می‌تواند امنیت همه افراد را به خطر بیندازد بنابراین انجام تست عدم اعتیاد در برخی مشاغل ضروری است تا ریسک تصادفات مرتبط با آن شغل کاهش یابد. مراکز توانبخشی و ترک اعتیاد به الکل و مواد مخدر در فواصل زمانی معین از بیماران خود آزمایش می‌گیرند، این امر باعث می‌شود بیمارانی که از خدمات ترک اعتیاد به الکل و مواد مخدر بهره می‌گیرند کاملا هوشیار باشند. اگر شما در یک مرکز به صورت موقت کار می‌کنید ممکن است به صورت کاملا تصادفی و بدون اطلاع قبلی از شما بخواهند آزمایش ادرار بدهید تا عدم اعتیاد شما تایید شود. می‌‌توان از این آزمایش در محیط منزل نیز استفاده کرد به عنوان مثال ممکن است اعضای خانواده از شما بخواهند آزمایش اعتیاد بدهید تا اطمینان حاصل کنند که به الکل و مواد مخدر اعتیاد ندارید. اگر قصد داری که این آزمایش در منزل انجام دهید بهتر است با پزشک خانوادگی خود در این زمینه مشورت نمایید، در صورتی که نتیجه آزمایش مثبت باشد پزشک می‌‌تواند به شما برای ترک اعتیاد کمک کند.

 انواع آزمایش ادرار عدم اعتیاد شامل چه مواردی است؟


 دو نوع آزمایش ادرار برای عدم اعتیاد وجود دارد، تست اول تست سنجش ایمنی نام دارد که یک تست مقرون به صرفه است و نتایج حاصل از آنالیز ادرار را به سرعت ارائه می‌‌دهد اما دارای نواقص و معایبی است، به عنوان مثال این نوع تست نمی‌‌تواند انواع مشتقات مخدر را شناسایی نماید. همچنین گاهی اوقات باعث می‌شود که نتیجه آزمایش به اشتباه مثبت شود، مثبت شدن نتیجه آزمایش زمانی رخ می‌دهد که فرد هیچگونه ماده مخدری مصرف نکرده باشد اما نتیجه آزمایش او مصرف مواد مخدر را نشان دهد. در صورتی که نتیجه تست اول مثبت باشد برای تایید اعتیاد از روشی که تست کروماتوگرافی/ طیف سنجی جرمی‌(GC/ MS) نام دارد استفاده می‌گردد. در این روش نیز از نمونه ادرار برای تشخیص سوء مصرف مواد مخدر استفاده می‌شود. نتایج حاصل از این روش بسیار دقیق است، این آزمایش در زمره آزمایشات گران قیمت قرار دارد و مدت بیشتری طول می‌کشد نتایج آن آماده شود اما به ندرت نتیجه آزمایش به اشتباه مثبت خواهد شد. احتمال بروز نتایج مثبت اشتباه وجود دارد و ممکن است نتیجه آزمایش منفی بوده اما فرد به مواد مخدر اعتیاد داشته باشد. ممکن است این دو نوع آزمایش نتوانند نوع ماده مصرفی را مشخص نمایند.

 آزمایش ادرار برای تشخیص اعتیاد چگونه انجام می‌شود؟


 در این روش باید نمونه ادرار را درون ظرف مخصوصی بریزید. این آزمایش در چند مرحله انجام می‌شود که در بخش زیر به توضیح آن می‌پردازیم:

 • مسئول آزمایشگاه ظرف مخصوص جمع آوری ادرار را در اختیار شما قرار می‌دهد.
 • در این مرحله باید وسایل خود از قبیل کیف و مواردی از این نوع را به همراه خود تحویل دهید.
 • در برخی موارد نادر یک پرستار یا متخصص آزمایشگاه همراه با شما وارد سرویس بهداشتی می‌‌شود تا اطمینان حاصل کند شما از همه مراحل نمونه برداری به خوبی پیروی می‌‌کنید. آن‌ها باید دلیل این کار را برای شما توضیح دهند.
 • دستگاه تناسلی خود را با یک دستمال مرطوب تمی‌ز نمایید.
 • ادرار خود را درون ظرف بریزید، باید حجم ادرار شما حداقل ۴۵ میلی لیتر باشد.
 • پس از جمع آوری نمونه ادرار در ظرف را ببندید و نمونه را به مسئول آزمایشگاه تحویل دهید.
 • دمای نمونه باید مطابق با دمای بدن نگهداری شود تا در رنج مورد نظر قرار داشته باشد.
 • باید نمونه آزمایش با دقت تهیه، جمع‌آوری، و آماده گردد.

 نتایج حاصل از آزمایش ادرار برای عدم اعتیاد چگونه تفسیر می‌شود؟


نتایج حاصل از آزمایش ادرار برای عدم اعتیاد چگونه تفسیر می‌شود؟

 نتایج حاصل از آزمایش ادرار در برخی سایت‌ها به صورت فوری اعلام می‌شود. بر اساس علت درخواست انجام آزمایش ادرار عدم اعتیاد، نمونه تهیه شده مورد آنالیز قرار می‌گیرد و یک گزارش رسمی ارائه می‌شود. تست سنجش ایمنی رایج‌ترین نوع آزمایش برای تشخیص اعتیاد است که ماده مخدر مصرفی را بررسی نمی‌کند بلکه نحوه واکنش آن با سیستم ایمنی بدن و توانایی آن برای تشکیل کمپلکس آنتی ژن- آنتی بادی را شناسایی می‌کند. نتایج حاصل از این نوع آزمایش به‌صورت نانوگرم بر میلی لیتر بیان می‌شود. در این نوع آزمایش از نقطه برش استفاده می‌شود به این ترتیب در صورتی که عدد به دست آمده زیر نقطه برش باشد نتیجه آزمایش منفی خواهد بود و در صورتی که بالاتر از نقطه برش باشد نتیجه آن مثبت خواهد شد. در صورتی که پزشک خواهان نتیجه فوری آزمایش باشد نتیجه به دست آمده به جای شاخص عددی به صورت مثبت یا منفی آن می‌شود. به این ترتیب در اکثر موارد نتیجه آزمایش فوری سنجش ایمنی به صورت نانوگرم بر میلی لیتر بیان نمی‌‌شود بلکه نتایج حاصل از آزمایش که روی نوار استریپ، که به رنگ‌های مختلفی در می‌‌آید، نمایان می‌‌شود وجود مواد مخدر را تایید یا رد می‌کند. اگر نتیجه آزمایش برای یک نوع ماده مخدر مثبت باشد که بیمار است از آن استفاده نکرده است باید فورا تست کروماتوگرافی/ طیف سنجی جرمی را انجام دهد. بدین منظور فرد باید پزشک آزمایشگاه که وظیفه تفسیر و ارائه نتایج حاصل از تست مواد مخدر را در آن مرکز برعهده دارد هماهنگ کند.

 سوالات متداول در خصوص آزمایش اعتیاد


 هدف از انجام آزمایش ادرار برای عدم اعتیاد چیست؟

 این آزمایشات وجود مواد مخدر را در نمونه ادرار نشان می‌دهند. آزمایش ادرار وجود موادی نظیر ماری جوانا، کوکائین، مشتقات تریاک، آمفتامین، مت آمفتامی‌ن، بنزودیازپین، باربیتورات، متادون، اکستازی داروهای روان گردان، و داروهای ضد افسردگی تری سایکلیک را تایید می‌کند. این آزمایش در دو مرحله انجام می‌شود که مرحله اول در منزل انجام می‌گردد. در مرحله دوم، در صورتی که آزمایش اول وجود مواد مخدر را نشان دهد باید نمونه ادرار را برای انجام آزمایشات بیشتر به آزمایشگاه فرستاد.

 سوء مصرف مواد مخدر به چه معنا است؟

 سوء مصرف مواد مخدر به معنای مصرف داروهای غیر قانونی به عنوان مثال اکسی کدون یا والیوم است که برای اهداف پزشکی مورد استفاده قرار نمی‌‌گیرند. و گاهی اوقات ساعت پس از اتمام داروی تجویز شده توسط پزشک مصرف آن را برای مواردی غیر از درمان ادامه می‌‌دهد. در صورتی که این داروها بر اساس دستور و تجویز پزشک مصرف نشوند در زمره داروهای مخدر و سوء مصرف از مواد دارویی قرار می‌گیرند.

 آزمایش ادرار برای تشخیص اعتیاد چه نوع تستی است؟

 این تست یک نوع تست کیفی که وجود یک ماده خاص را در ادرار تعیین می‌کند اما میزان آن را اندازه‌ گیری نخواهد کرد.

 چه موقع باید آزمایش ادرار را برای عدم اعتیاد انجام داد؟

 در صورتی که پزشک یا اعضای خانواده به مصرف مواد مخدر توسط فرد مشکوک شوند باید برای تایید یا رد این مسئله از آزمایش ادرار استفاده کرد. به این ترتیب اگر فرد به یک ماده مخصوص اعتیاد داشته باشد نتیجه آزمایش اول او مثبت خواهد شد. در صورتی که نتیجه آزمایش اول مثبت باشد باید نمونه ادرار به آزمایشگاه فرستاده شود تا آزمایش دوم روی آن انجام گردد. انجام دادن آزمایش ادرار در آزمایشگاه اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا مصرف برخی غذاهای خاص، برخی از مکمل‌های غذایی، نوشیدنی‌ها، یا خوردن برخی داروها بر نتیجه آزمایش تاثیر می‌گذارد. به این ترتیب انجام آزمایش در آزمایشگاه یک روش معتبر برای تایید سوء مصرف مواد مخدر است. عوامل زیادی می‌توانند بر میزان دقت آزمایش تاثیر بگذارند این موارد به شرح زیر می‌باشند اما قطعاً به موارد زیر محدود نمی‌شوند:

 • نحوه انجام آزمایش
 • نحوه جمع آوری نمونه
 • غذا یا مایعات مصرفی خاص قبل از آزمایش
 • مصرف برخی داروهای خاص و قرص‌های مسکن

 خاطرنشان می‌کنیم که اگر در نتیجه آزمایش وجود آمفتامین دیده شد باید بسیار احتیاط کرد زیرا مصرف برخی داروهای خاص می‌‌تواند نتایج مشابهی را ایجاد نماید و فرد را متهم به مصرف داروهای روان گردان کند.

 آیا مثبت بودن نتیجه آزمایش به معنای اعتیاد فرد به مواد مخدر است؟

 پاسخ این سوال منفی است و باید تا زمانی که نتیجه آزمایش توسط آزمایشگاه ارائه شود منتظر ماند. خاطرنشان می‌‌کنیم که عوامل متعددی می‌‌توانند در نتیجه آزمایش تاثیر بگذارند و به اشتباه نتیجه آزمایش را مثبت کنند. مثبت بودن نتیجه آزمایش صرفاً به معنای سوء مصرف مواد مخدر نیست زیرا هیچ راهی وجود ندارد که سطوح قابل قبول را نسبت به سطوح مربوط به سوء مصرف مواد مخدر نشان دهد.

 در صورتی که نتیجه آزمایش منفی شود می‌توان با اطمینان گفت که فرد مورد نظر اعتیاد ندارد؟

 پاسخ این سوال منفی است زیرا نتایج حاصل از این نوع آزمایش به صورت اعداد صحیح و دقیق بیان نمی‌شود. عوامل متعددی می‌توانند در نتیجه آزمایش تاثیر بگذارند یک نتیجه منفی ارائه دهند، در حالی که فرد مورد نظر به یک نوع ماده مخدر اعتیاد دارد، ممکن است فرد فقط برای یک ماده مخدر مورد بررسی قرار گرفته باشد، یا آنکه در زمان تهیه نمونه از ماده مخدر استفاده نکرده باشد، معمولاً پس از مصرف ماده مخدر کمی طول می‌کشد تا وجود آن تایید شود زیرا این مواد برای یک دوره نامحدود درون ادرار باقی نخواهند ماند و ممکن است فرد خیلی دیر یا خیلی زود به جمع آوری نمونه پرداخته باشد. احتمال بروز خطا در کیت آزمایشگاه به علت نگهداری نادرست یا منقضی شدن تاریخ اعتبار آن وجود دارد. اگر نتیجه آزمایش منفی باشد اما هنوز پزشک به فرد مورد نظر شک داشته باشد می‌تواند مجددا آزمایش بگیرد تا بتواند به‌ طور قطع نظر نهایی خود را اعلام کند.

 معمولا چه مدت پس از مصرف مواد مخدر نتیجه آزمایش مثبت می‌شود؟ و چه مدت پس از مصرف مواد مخدر همچنان نتیجه آزمایش مثبت خواهد بود؟

سرعت خارج شدن مواد مخدر از بدن نشان می‌دهد که چه مدت پس از مصرف مواد مخدر نتیجه آزمایش مثبت خواهد شد. آزمایش ادرار برای تشخیص اعتیاد نشان می‌‌دهد که تا چه مدت پس از مصرف مواد مخدر همچنان نتیجه آزمایش مثبت خواهد بود. سرعت خارج شدن برخی از مواد مخدر در جدول زیر بیان شده است. این اعداد به عنوان مبنا در نظر گرفته می‌‌شود اما اعداد و زمان‌های بیان شده بر اساس زمان مصرف و مواد مقدار ماده مصرفی و متابولیسم بدن فرد، متغیر خواهد بود.

نوع ماده مخدر
چه مدت طول می‌کشد که پس از مصرف مواد مخدر نتیجه آزمایش مثبت شود؟
تا چه مدت پس از مصرف مواد مخدر در آزمایش ادرار آثار حاصل از آن باقی خواهد ماند؟
ماری جوانا /علف
۱ تا ۳ ساعت
۱ تا ۷ روز
کراک (کوکائین)
۲ تا ۶ ساعت
۲ تا ۳ روز
هروئین (مشتقات تریاک)
۲ تا ۶ ساعت
۱ تا ۳ روز
آمفتامین/ مت آمفتامین
۴ تا ۶ ساعت
۲ تا ۳ روز
گرد پریان/ داروی روان گردان
۴ تا ۶ ساعت
۷ تا ۱۴ روز
اکستازی
۲ تا ۷ ساعت
۱ تا ۴ روز
باربیتورات
۲ تا ۷ ساعت
۱ تا ۳ روز
متادون
۳ تا ۸ ساعت
۱ تا ۳ روز
داروی ضد افسردگی تری سایکلیک
۸ تا ۱۲ ساعت
۲ تا ۷ روز
اکسی کدون
۱ تا ۳ ساعت
۱ تا ۲ روز

 تست ادرار برای تشخیص اعتیاد چگونه انجام می‌شود؟

 در این تست یک ظرف مخصوص جمع آوری نمونه ادرار و یک کتابچه  یا بروشور در اختیار بیمار قرار داده می‌شود. فرد مورد نظر باید قبل از هر کاری به خوبی نحوه جمع آوری نمونه را مطالعه کند تا سوالات او برطرف گردد. این مسئله اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا معمولاً اکثر کیت‌های آزمایشگاهی فقط می‌توانند در یک بازه زمانی خاص پس از شروع آزمایش جواب مشخصی را ارائه دهند. بیمار باید طبق دستورالعملی که مطالعه کرده است نمونه ادرار خود را جمع‌آوری کند. در صورتی که نتیجه آزمایش اول نشان دهد که فرد از یک یا چند ماده مخدر استفاده کرده است باید نمونه مورد نظر به یک آزمایشگاه تخصصی فرستاده شود تا نوع و تعداد و مقدار مواد مصرفی تعیین گردد. به این ترتیب پزشک آزمایشگاه می‌‌تواند به طور دقیق اعتیاد یا عدم اعتیاد فرد مورد نظر را تایید یا رد کند.

کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *