آزمایش تیروگلوبولین خون و تشخیص سرطان تیروئید

آزمایش تیروگلوبولین خون و تشخیص سرطان تیروئید

تیروگلوبولین (Tg) یک گلیکوپروتئین مخصوص تیروئید (حدود ۶۶۰ کیلو دالتون) است که به عنوان منبع تولید تیروکسین (T4) و تریودوتیرونین (T3) در لومن فولیکول‌های تیروئید عمل می‌کند. برای رهاسازی T4 و T3، تیروگلوبولین در تیروسیت ها بازجذب و به صورت پروتئولایتیکی تجزیه می‌شود و T4 و T3 را برای ترشح آزاد می‌کند.

مقادیر کمی از تیروگلوبولین به صورت دست نخورده در کنار T4 و T3 ترشح می‌شود، در سرم افراد سالم قابل تشخیص است و سطحی تقریباً برابر با اندازه تیروئید (۰٫۵-۱٫۰ng / mL Tg) در هر گرم بافت تیروئید بسته به هورمون محرک تیروئید: سطوح TSH دارد. در مواردی که در رشد تیروئید اختلالی ایجاد شده است (مثلاً گواتر)، افزایش فعالیت تیروئید (به عنوان مثال، بیماری گریو) و یا تخریب غده‌ای (به عنوان مثال، تیروئیدیت) مقدار بیشتری از تیروگلوبولین ممکن است داخل جریان خون آزاد شود.

از نظر بالینی، استفاده اصلی از اندازه گیری میزان تیروگلوبولین سرم در ردیابی کارسینوم تیروئید مشتق از سلول‌های فولیکولی متمایز است. از آنجا که تیروگلوبولین مختص تیروئید است، غلظت Tg سرم باید در هنگام درمان سرطان تیروئید و برداشتن غده تیروئید غیر قابل تشخیص و یا بسیار پایین باشد.

برای نظارت بر درمان سرطان تیروئید و تشخیص عود؛ به طور معمول، برای کمک به تعیین علت هایپرتیروئیدیسم و کم کاری تیروئید بیماران باید آزمایش شوند. زمان‌های مناسب برای انجام تست تیروگلوبولین عبارت‌اند از:

  • قبل و بعد از اتمام درمان سرطان تیروئید
  • قبل و بعد از درمان رادیو اکتیوید
  • در فواصل منظم برای نظارت بر عود؛

ممکن است در رابطه با سایر آزمایشات تیروئید برای تشخیص برخی از اختلالات تیروئید درخواست داده شود.

برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر در آزمایشگاه تخصصی تحت نظر دکتر می‌توانید با شماره ما تماس حاصل فرمایید.

چه چیزی آزمایش می‌شود؟


تیروگلوبولین (Tg) یک پروتئین تولید شده توسط غده تیروئید است. این آزمایش مقدار تیروگلوبولین را در خون اندازه گیری می‌کند.

غده تیروئید هورمون‌هایی (تیروکسین یا T4 و تریودوتیرونین یا T3) را تولید می‌کند که به تنظیم میزان استفاده بدن از انرژی کمک می‌کنند. تیروئید یک اندام کوچک پروانه‌ای شکل است که در برابر گلو قرار دارد و عمدتاً از سازه‌های بسیار کوچک توپی شکل به نام فولیکول شکل گرفته است که تیروگلوبولین را تولید و ذخیره می‌کنند.

تیروگلوبولین به عنوان منبع T4 و T3 عمل می‌کند. تولید این هورمون‌ها و آزادسازی آنها به جریان خون توسط هورمون هیپوفیز TSH (هورمون محرک تیروئید) انجام می‌گیرد.

تیروگلوبولین در تمام افراد سالم تولید می‌شود و معمولاً غلظت آن در خون بسیار پایین است. غلظت تیروگلوبولین در هر دو حالت خوش خیم (بیماری گریوز، تیروئیدیت زیر جلدی، تیروئیدیت هاشیموتو) و بیماری‌های بدخیم (آدنومای تیروئید، سرطان پاپیلاری و فولیکولای تیروئید) افزایش می‌یابد. بنابراین، از یک سو یک شاخص غیر اختصاصی از اختلال عملکرد تیروئید است و از سوی دیگر یک نشانگر تومور است که می‌تواند برای نظارت بر بیماران مبتلا به سرطان پاپیلاری و فولیکولار تیروئید پس از تشخیص استفاده شود.

نمونه برای آزمایش تیروگلوبولین چگونه جمع آوری می‌شود؟


نمونه خون با وارد کردن یک سوزن در ورید بازو جمع آوری می‌شود.

آیا آمادگی پیش از انجام آزمون برای تضمین کیفیت نمونه مورد نیاز است؟


معمولاً آماده سازی لازم نیست. با این حال، بسته به روش آزمایشگاهی مورد استفاده برای اندازه گیری تیروگلوبولین، بعضی از مکمل‌های غذایی مانند مولتی ویتامین‌ها یا مکمل‌های غنی از ویتامین B7(بیوتین) نباید حداقل ۱۲ ساعت قبل از تست Tg مصرف شوند تا از ایجاد تداخل در آزمایشاتی که ممکن است منجر به نتایج اشتباه گردد، جلوگیری شود.

بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط آزمایشگاه، پزشک باید به شما اطلاع دهد که چه نوع آماده سازی دیگری لازم است.

آزمایش چگونه استفاده می‌شود؟


آزمایش خون Tg عمدتاً به عنوان نشانگر تومور برای ارزیابی اثربخشی درمان سرطان تیروئید و کنترل عود انجام می‌شود. هر نوع سرطان تیروئیدی تیروگلوبولین را تولید نمی‌کند، اما در اغلب موارد، سرطان‌های تیروئید پاپیلاری و فولیکولار به خوبی تشخیص داده می‌شوند زیرا این دو نوع باعث افزایش سطح تیروگلوبولین در خون می‌گردند.

تست تیروگلوبولین، همراه با تست TSH، قبل از درمان سرطان تیروئید برای تعیین اینکه آیا سرطان باعث تولید تیروگلوبولین می‌شود یا خیر، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. در صورت وجود، پس از انجام آزمایش، می‌توان از در فواصلی تست‌ها را برای نظارت بر عود سرطان، انجام داد. تعدادی از سطوح تیروگلوبولین ممکن است در طول زمان (نمونه‌های سریالی) برای تغییر غلظت درخواست شوند. این تغییر اغلب اطلاعات بیشتری را از یک معیار واحد ارائه می‌دهد.

تیروگلوبولین نیز گاهی اوقات به منظور تعیین علت هایپرتیروئیدیسم و نظارت بر اثربخشی درمان در شرایطی مانند بیماری گریوز درخواست داده می‌شود.

به ندرت، ممکن است این آزمایش برای کمک به تمایز بین تیروئیدیت تحت حاد و فکتیتیا تیروتوکسیکوز و تعیین علت کم کاری تیروئید مادرزادی در نوزادان مورد استفاده قرار بگیرد.

آزمایش چه زمانی انجام می‌شود؟


پزشک ممکن است بعد از عمل جراحی غدهٔ تیروئید جهت سرطان درخواست یک آزمایش Tg، را دهد. همچنین این تست بعد از اتمام درمان برای کمک به شناسایی و / یا از بین بردن هر گونه بافت نرمال تیروئید یا سرطانی باقی مانده انجام گردد. معمولاً تست تیروگلوبولین به صورت مرتب پس از عمل جراحی برای اطمینان از عدم برگشت تومور یا گسترش آن (نظارت برای عود یا / و متاستاز) استفاده می‌شود.

اغلب پس از جراحی آزمایش خون Tg ممکن است در صورتیکه فرد دارای علائم هایپرتیروئیدی و / یا غده تیروئید بزرگ باشد، و پزشک مظنون به به اختلال تیروئید در فرد بیمار مانند بیماری گریوز یا تیروئیدیت گردد، انجام پذیرد. این تست ممکن است در فواصل زمانی که فرد با داروهای ضد تیروئید (برای شرایطی مانند بیماری گریوز) درمان می‌شود برای تعیین اثربخشی درمان نیز صورت گیرد.

به ندرت، ممکن است این آزمایش در یک نوزاد دارای علائم مرتبط با هایپوتیروئیدی انجام گردد.

تفسیر نتایج آزمایش


تیروگلوبولین در خون همه افراد سالم با غلظت بسیار کم وجود دارد. اگر غلظت تیروگلوبولین در ابتدا در یک فرد مبتلا به سرطان تیروئید افزایش یابد، احتمال دارد که تیروگلوبولین به عنوان نشانگرتومور استفاده شود.

سطح تیروگلوبولین پس از عمل جراحی برداشتن تیروئید (تیروئیدکتومی) و یا پس از درمان‌های رادیواکتیو با ید، باید غیر قابل ردیابی یا بسیار پایین باشد. با این حال، اگر بعد از عمل جراحی بعد از جراحی، غلظت تیروگلوبولین در خون فرد هنوز قابل تشخیص باشد، ممکن است مقداری بافت نرمال باقی مانده تیروئید یا سرطانی در بدن فرد وجود داشته باشد که نشان دهنده نیاز به درمان اضافی است.

بر اساس نتایج آزمایش Tg، یک پزشک ممکن است با اسکن رادیو اکتیوید و / یا درمانید رادیواکتیو برای شناسایی و / یا از بین بردن هر گونه بافت نرمال یا سرطانی باقی مانده تیروئید اقدام نماید. سپس سطوح تیروگلوبولین در چند هفته یا چند ماه دوباره بررسی می‌شود تا تأیید شود که درمان مؤثر بوده است و پس از آن به طور دوره‌ای نظارت می‌شود.

اگر سطح تیروگلوبولین برای چند هفته یا چند ماه پس از عمل جراحی کم است، اما در طول زمان شروع به افزایش می‌کند، احتمال دارد که سرطان احتمالاً در حال عود یا گسترش است (متاستاز).

کاهش سطح تیروگلوبولین در افرادی که تحت درمان بیماری گریوز قرار دارند نشان دهندهٔ پاسخ به درمان است. در افراد مبتلا به گواتر، تیروئیدیت یا پرکاری تیروئید ممکن است سطوح تیروگلوبولین افزایش یابد، اگر چه این آزمایش به طور مرتب برای این شرایط انجام نمی‌شود.

اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش تیروگلوبولین


افزایش غلظت تیروگلوبولین نشان دهندهٔ سرطان تیروئید نیست. سرطان باید با مشاهده و بررسی نمونه‌های سلول (بیوپسی) در زیر میکروسکوپ تشخیص داده شود. سطوح بالای تیروگلوبولین به خودی خود یک پیش آگهی ضعیف نیست. در نظارت بر عود سرطان، تغییر الگو به مرور زمان از یک نتیجه آزمون تیروگلوبولین خاص مهم‌تر است.

آزمایشگاه‌ها ممکن است برای آزمایش تیروگلوبولین از روش‌های مختلف استفاده کنند، بنابراین نتایج ممکن است از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر متفاوت باشد. اگر شما مجموعه‌ای از تست‌های تیروگلوبولین را انجام داده‌اید (چندین آزمایش انجام شده در روزهای مختلف)، توصیه می‌شود که آزمایش‌های انجام شده با روش واحد توسط آزمایشگاه مشابه انجام شود تا نتایج به درستی قابل مقایسه و تفسیر باشند. شما ممکن است مایل به بحث در مورد این موضوع با پزشک خود باشید.

آنتی بادیهای تیروگلوبولین (TGAb) از پروتئین‌های ایمنی تولید می‌شوند که تیروگلوبولین را هدف قرار می‌دهند. با توجه به روش تستی که توسط آزمایشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد، در صورتی که این آنتی بادی‌ها در خون فرد وجود داشته باشند، می‌توانند با نتایج آزمون تیروگلوبولین تداخل کنند. اگر آنتی بادی وجود داشته باشد، نمی‌توان از تست Tg برای نظارت بر سطوح استفاده کرد یا یک روش که توسط TgAb تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد، باید برای کنترل سطوح استفاده شود.

کسانی که تیروئید خود را برداشته‌اند، نیاز به جایگزینی هورمون تیروئید (تیروکسین) برای بقیه عمر خود را دارند. در گذشته، پزشک ممکن بود فردی را از مصرف تیروکسین تا از چند هفته قبل از آزمایش تریگلوبولین بازدارد. این به این دلیل است که تیروکسین پایین تولید TSH را تحریک می‌کند و تولید TSH به نوبه خود تولید تریگولوبولین را توسط هر بافت باقی مانده طبیعی یا سرطانی تیروئیدی تحریک می‌کند. بنابراین، قطع درمان تیروکسین، تست تیروگلوبولین را حساس‌تر خواهد کرد، اما اغلب این روند موجب بروز ناراحتی و مواجه با علائم کم کاری تیروئید تا زمان تکمیل آزمایش می‌کند. یک فرم نوترکیب TSH در حال حاضر به عنوان یک جایگزین در دسترس است. از این نوع به طور مستقیم برای تحریک تولید تیروگلوبولین استفاده می‌شود.

آیا همه افراد باید آزمایش تیروگلوبولین داشته باشند؟


خیر. این آزمایش به عنوان یک آزمایش غربالگری برای عموم مردم توصیه نمی‌شود. تست Tg مخصوص تشخیص سرطان تیروئید نیست و میزان آن می‌تواند به طور موقت در صورت وجود بسیاری از بیماری‌های تیروئید، هم خوش خیم و هم بدخیم تغییر کند و افزایش یابد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *