آزمایش پانل تیروئید برای تشخیص بیماری های اختلال غده تیروئید

آزمایش تیروئید

در عملکرد طبیعی تیروئید، هورمون‌های تیروکسین (T4) بدن شما به طور شیمیایی به تری – یودوتیرین (T3) تبدیل می‌شوند و به حفظ سطح متابولیسم بدن کمک می‌کنند. با این حال، هنگامی که سیستم شما در معرض استرس باشد، با ایجاد ” T3 معکوس ( Reverse T3 ) “، که یک فرم غیر فعال از هورمون T3 است، می‌تواند انرژی را حفظ کند. این آزمایش برای بررسی سیستم T3 معکوس شما همراه با TSH و دیگر هورمون‌های تیروئیدی آزاد انجام می‌شود.
آزمایش شامل موارد زیر می‌باشد:

 • T3 معکوس
 • TSH
 • T3 آزاد
 • T4 آزاد
  از آنجا که این آزمایش مشمول غربالگری TSH است، به یاد داشته باشید داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها، آسپرین و لیتیوم می‌توانند با نتایج آن تداخل ایجاد کنند. همچنین اگر شما اخیر از یک اسکن اشعه ایکس استفاده کرده‌اید که از رنگ ید یا سایر تست‌های رادیواکتیو استفاده شده، با پزشک خود درمورد زمان دقیقی که می‌توانید یک آزمایش دقیق TSH انجام دهید، مشورت کنید. زنان باردار در سه ماهه اول حاملگی خود نیز باید در مورد زمان مناسب برای انجام آزمایش TSH از پزشک خود سوال کنند.

اگر سابقه خانوادگی مشکلات تیروئیدی یا سندرم خستگی مزمن دارید یا اختلالات هیپوفیزی یا سایر غدد درون ریز در شما تشخیص داده شده است، ضروری است تست پانل تیروئیدی خود را انجام دهید. علاوه بر این، زنانی که نزدیک دوران یائسگی خود هستند یا باردار هستند یا اخیرا بچه دار شده‌اند (از آنجائیکه سطح T3 و T4 مناسب برای رشد مغز در سال‌های اولیه زندگی کودک ضروری است)، نیز باید این تست‌ها را انجام دهند.
شما همچنین اگر علائمی مانند افزایش وزن غیر طبیعی، افت انرژی، خشکی پوست، احساس دائمی سرما، یبوست یا کاهش وزن ناگهانی، افزایش ضربان قلب، احساس گرما یا عرق کردن زیاد، و اسهال را تجربه کرده‌اید، باید آزمایشات تیروئیدی خود را بررسی کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره در آزمایشگاه تخصصی ما تحت نظر دکتر می توانید با شماره ما تماس بگیرید.

در پانل تیروئیدی چه چیزی آزمایش می‌شود؟


پانل تیروئید یک گروه از آزمایشات است که ممکن است با هم به منظور ارزیابی عملکرد غده تیروئید و برای کمک به تشخیص اختلالات تیروئیدی، انجام می‌شود. آزمایشات موجود در پانل تیروئید شامل اندازه گیری هورمون‌های تیروئیدی در خون می‌باشد. این هورمون‌ها مواد شیمیایی هستند که از طریق خون در بدن پخش می‌شوند و کنترل یا تنظیم متابولیسم بدن را بر عهده دارند – اینکه چگونه بدن عمل می‌کند و از انرژی استفاده می‌کند.
پانل تیروئید معمولا شامل موارد زیر است:

 • TSH  (هورمون تحریک کننده تیروئید) – برای تست کم کاری تیروئید، پرکاری تیروئید و برای نظارت بر درمان اختلالات تیروئیدی
 • T4 آزاد (تيروکسين) – برای تست کم کاری تيروئيدي و پر کاری تيروئيد،همچنین ممکن است برای نظارت بر درمان استفاده شود
 • T3 آزاد یا T3 کل ( تری یودوترین ) – برای تست پرکاری تیروئید؛ همچنین ممکن است برای نظارت بر درمان استفاده شودگاهی اوقات تست جذب رزین T3 uptake (T3RU) برای محاسبه شاخص تریروکسین آزاد (FTI)، همراه با مقدار T4 انجام می‌شود که یک روش دیگر برای ارزیابی عملکرد تیروئید است و برای بررسی تغییرات در پروتئین‌های خاصی که می‌تواند بر کل T4 تاثیر بگذارد، انجام می‌شود.

آزمون TSH

TSH توسط غده هیپوفیز تولید می‌شود و بخشی از سیستم بازخورد بدن برای حفظ مقدار پایدار هورمون های تیروئید T4 و T3 در خون است. هنگامی که سطح هورمون تیروئید کاهش می‌یابد، هیپوفیز تحریک می‌شود تا TSH آزاد شود. TSH به نوبه خود باعث تولید و انتشار T4 و T3 توسط غده تیروئید می‌شود. هنگامی که سیستم به طور معمول عمل می کند، تولید تیروئید برای حفظ دائمی سطح هورمون‌های تیروئیدی در خون تنظیم می‌شود.

تست T3 و T4

T3 و T4 دو هورمون اصلی تولید شده توسط غده تیروئید، یک اندام کوچک پروانه‌ای شکل است که به صورت مسطح در گلو قرار دارد. این دو هورمون با هم، میزان استفاده از انرژی را در بدن کنترل می‌کنند. تقریبا تمام T3 و T4 که در خون جریان دارند، به پروتئین متصل می‌شوند. مقادیر کوچکی که بدون اتصال یا ” آزاد ” هستند، فرم‌های فعال بیولوژیکی هورمون هستند. آزمایشات می‌توانند مقدار T3 آزاد یا T4 آزاد یا کل T3 یا کل T4 (اتصالی و آزاد) را در خون اندازه گیری کنند.
آزمایشات کل T4 و کل T3 برای سال‌های زیادی مورد استفاده قرار گرفته‌اند اما آنها می‌توانند تحت تأثیر مقدار پروتئین موجود در خون برای اتصال به هورمون قرار گیرند. میزان پروتئین در آزمایشات آزاد T4 و آزاد T3 تأثیری نمی‌گذارد و به نظر بازتاب دقیق‌تری از عملکرد هورمون تیروئیدی را به ما می‌دهند. در اکثر موارد، آزمون T4 آزاد جایگزین تست کل T4 شده است. با این حال، در برخی از نسخه‌ها کل T3 یا T3 آزاد ممکن است برای ارزیابی عملکرد تیروئید استفاده شوند.

نمونه‌گیری برای آزمایش چگونه انجام می‌شود؟


یک نمونه خون بوسیله یک سوزن از طریق ورید بازو جمع آوری می‌شود.

آیا آمادگی قبلی برای تضمین کیفیت نمونه مورد نیاز است؟


هیچ گونه آمادگی قبلی برای آزمایش مورد نیاز نیست. بعضی از داروها می‌توانند با آزمایش‌های انجام شده در پانل تداخل ایجاد کنند، بنابراین، به پزشک خود هر دارویی که مصرف کنید، اطلاع دهید.

این تست‌ها چگونه استفاده می‌شوند؟


پانل تیروئید برای ارزیابی عملکرد تیروئید و یا کمک به تشخیص کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئیدی به علت اختلالات مختلف تیروئیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند. پانل آزمایشی به طور معمول شامل آزمون‌هایی برای:

 • هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH)
 • تيروکسين آزاد (T4 آزاد)
 • تیریوتیرونین توتال یا آزاد (T3 یا T3 آزاد)

T4 و T3 هورمون‌هایی هستند که توسط غده تیروئید تولید می‌شوند. این هورمون‌ها میزان متابولیسم بدن را کنترل می‌کنند و توسط سیستم فیدبک تنظیم می‌شوند. TSH از غده هیپوفیز تولید و انتشار T4 (در درجه اول) و T3 را از تیروئید تحریک می‌کند. بیشتر T4 و T3 در خون متصل به پروتئین است. درصد کمی از آنها آزاد است (بدون اتصال به پروتئین) و از لحاظ زیست شناختی فرم فعال هورمون‌ها است.
تست‌های آزمایشگاهی می‌تواند مقدار کل هورمون (متصل به پروتئین و آزاد) یا فقط بخش آزاد را اندازه گیری کند. تست آزاد T4 توسط بسیاری از افراد تصور می‌شود که انعکاس دقیق تری از عملکرد هورمون تیروئید را ارائه می‌دهد و در اغلب موارد استفاده از آن به جای تست کل T4 ترجیح داده شده است. با این حال، برخی از دستورالعمل‌های حرفه ای هنوز هم تست کل T3 را توصیه می‌کنند و T3 آزاد یا توتال T3 ممکن است توسط پزشک تجویز شود.
به طور معمول، آزمون اولیه ترجیحی برای اختلالات تیروئید، آزمون TSH است. اگر سطح TSH غیرطبیعی باشد، معمولا با آزمون T4 آزاد پیگیری می‌شود. گاهی اوقات توتال T3 یا T3 آزاد نیز انجام می‌شود. اغلب آزمایشگاه این تست پیگیری را به صورت خودکار انجام می‌دهد. این تست به عنوان آزمون رفلکس شناخته می‌شود و زمان دکتر از لحاظ انتظار برای نتایج آزمایش اولیه و سپس درخواست آزمایش اضافی جهت تأیید یا تشخیص دیگر، تلف نمی‌شود. تست‌های رفلکس معمولا بر روی نمونه اصلی انجام می‌شوند که هنگام درخواست تست اولیه از بیمار گرفته شده است.
به عنوان یک جایگزین، پانل تیروئید ممکن است توسط پزشک درخواست شود. یعنی هر سه آزمون در همان زمان انجام خواهد شد تا یک تصویر اولیه کامل از عملکرد تیروئید فرد بدست آید.

این تست‌ها چه زمانی درخواست می‌شوند؟


آزمایش تیروئید

در صورت وجود علائم کم کاری یا پرکاری تیروئید در اثر وجود یک بیماری که به ترشح هورمون‌های تیروئیدی آسیب وارد می‌کند،تست‌های پانل تیروئیدی ممکن است درخواست شوند.

علائم کم کاری تیروئید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • افزایش وزن
 • پوست خشک
 • یبوست
 • عدم تحمل سرد
 • پوست پف کرده
 • ریزش مو
 • خستگی
 • بی نظمی قاعدگی در زنان

علائم و نشانه‌های پرکاری تیروئید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • افزایش ضربان قلب
 • اضطراب
 • کاهش وزن
 • مشکلات خواب
 • لرزش در دست
 • ضعف
 • اسهال
 • پف کردن اطراف چشم، خشکی، تحریک پذیری، و یا دیگر علائم چشمی

نتیجه تست‌ها به چه معنی است؟

در صورتی که سیستم فیدبک غده تیروئید به علت یکی از انواع اختلالات تیروئیدی به درستی کار نکند، ممکن است مقدار هورمون‌های تیروئید افزایش یا کاهش یابد. هنگامی که غلظت TSH افزایش می‌یابد، تیروئید مقادیر نامناسبی از T4 و T3 را منتشر می‌کند و فرد ممکن است نشانه‌های مرتبط با پرکاری تیروئید را تجربه کند. اگر تولید هورمون‌های تیروئیدی کاهش یابد، ممکن است فرد علائم هیپوتیروئیدی را تجربه کند.

جدول زیر خلاصه‌ای از چند نمونه از نتایج آزمون‌های معمول تیروئیدی و تفسیر آن‌ها را ذکر کرده است.

 

توضیحات

T3

T4

TSH

کم کاری تیروئید خفیف(تحت کلینیکی)

نرمال

نرمال

بالا

کم کاری تیروئید

پایین یا نرمال

پایین

بالا

پرکاری تیروئید خفیف(تحت کلینیکی)

نرمال

نرمال

پایین

پرکاری تیروئید

بالا یا نرمال

بالا یا نرمال

پایین

بیماری غیر تیروئیدی:کم کاری تیروئیدی ثانویه

پایین یا نرمال

پایین یا نرمال

پایین

سندرم مقاومت هورمون تیروئید(یک موتاسیون درگیرنده نرمال)

بالا

بالا

نتایج آزمایشات فوق تنها راه تشخیصی نیستند، اما از پزشک خود درخواست کنید تست‌های اضافی برای بررسی علت کم کاری یا پرکاری و اختلال تیروئید را درخواست نماید. به عنوان مثال، شایع‌ترین علت پرکاری تیروئید بیماری گرایوز و شایع‌ترین علت کم کاری تیروئید، بیماری تیروئیدیت هاشیموتو است.

اطلاعات بیشتر در مورد تست پنل تیروئیدی


در گذشته، پانل‌های آزمایشی بیشتر شایع بودند. اخیرا، با این حال، روش تشخیص و درمان به این صورت شده است که در صورت امکان، یک تست اولیه یا غربالگری تجویز می‌شود و سپس در صورت نیاز، آزمایش‌های اضافی برای کاهش تعداد آزمایش‌های غیر ضروری و پر هزینه صورت می‌گیرد. در مورد تست‌های تيروئيدی، يک استراتژي بررسی میزان TSH است و سپس تست‌هاي اضافي در صورتي که نتيجه آن غير طبيعي باشد يا در صورتي که احتمال ابتلا فرد به دلایل ژنتیکی و پزشکی بالاست، درخواست داده می‌شود.

مهم است که توجه داشته باشیم که تست‌های تیروئیدی یک ” شرح حال فوری و لحظه‌ای” از آنچه در یک سیستم بدنی پویا رخ می‌دهد، به ما عرضه می‌کنند. T4کل، T4 آزاد، T3 کل، T3 آزاد، و یا نتایج TSH ممکن است متفاوت باشند و ممکن است تحت تأثیر موارد زیر قرار گیرند:

افزایش، کاهش و تغییرات (به ارث برده یا به دست آورده از محیط باشند) در پروتئین هایی که T4 و T3 را درگیر می‌کنند

 • بارداری
 • استروژن و داروهای دیگر
 • بیماری کبد
 • بیماری‌های سیستماتیک
 • مقاومت به هورمون‌های تیروئید
 • اختلال هیپوفیز

چه شرایطی با کم کاری و پرکاری تیروئید همراه است؟


شايع‌ترين علل اختلال عملكرد تيروئيد مربوط به خود ايمنی است. بیماری گریوز موجب پرکاری تیروئید و تیروئیدیت هاشیموتو موجب کم کاری تیروئید می‌شوند. هر دو نوع کم کاری و پرکاری تیروئید همچنین می‌توانند توسط تیروئیدیت، سرطان تیروئید و تولید بیش از حد و یا کمبود TSH ایجاد شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *