آیا انجام تست پاپ اسمیر در دوران بارداری باعث سقط جنین می شود؟

آیا انجام تست پاپ اسمیر در دوران بارداری باعث سقط جنین می شود؟

تست پاپ اسمیر می‌تواند عفونتهای ویروسی خاصی مانند ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) که باعث سرطان دهانه رحم می‌شود را تشخیص دهد. درمان زودهنگام تغییرات پیش‌سرطانی که در پاپ اسمیر تشخیص داده می‌شوند می‌تواند قبل از پیشروی از سرطان دهانه رحم جلوگیری کند. امکان دارد زنی مبتلا به سرطان دهانه رحم مبتلا باشد ولی به علت نداشتن هیچ گونه علائمی متوجه وجود آن نباشد.

در طول سالهای گذشته وقوع سرطان و مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم به مقدار زیادی به علت جلوگیری، غربالگری و تشخیص زودهنگام بوسیله پاپ اسمیر کاهش یافته است. در بیشتر موارد نتایج غیرطبیعی تست پاپ اسمیر نشان‌دهنده مراحل اولیه بیماری بوده و نیاز به معاینه بوسیله پزشک دارد. در دوران بارداری انجام پاپ اسمیر برای جلوگیری از بروز ناهنجاری توصیه می‌شود.

لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ما تماس حاصل فرمایید.

آزمایش پاپ اسمیر چیست؟


آزمایش پاپ اسمیر چیست؟

سرطان دهانه رحم چهارمین علت شایع مرگ زنان در جهان است. بهترین راه برای تشخیص سرطان دهانه رحم انجام آزمایشهای منظم پاپانیکولائو یا پاپ اسمیر است. (پاپ کوتاه شده نام پزشکی است که این آزمایش را ابداع کرده است). پاپ اسمیر عبارتست از بررسی میکروسکوپی سلولهای گرفته شده از دهانه رحم.

خطرات ناشی از سرطان دهانه رحم شامل عوارضی است که احتمال ابتلا به عفونت ویروس پاپیلوم انسانی را افزایش می‌دهد. عوامل زیر نیز احتمال ابتلا به این ویروس را افزایش می‌دهند:

 • رابطه جنسی ناسالم
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • ابتلا به سرطان اندامهای تناسلی در گذشته
 • استعمال دخانیات

تست غربالگری سرطان دهانه رحم هر ۳ سال یکبار (آغاز غربالگری در سن ۲۱ سالگی) توصیه می‌شود. چنانچه تست پاپ‌اسمیر و عفونت پاپیلوم انسانی انجام شوند، غربالگری برای زنان بالای ۳۰ سال هر ۵ سال یکبار انجام می‌شود.

هیچ محدودیت در مورد بالا بودن سن برای تست غربالگری وجود ندارد زیرا که سرطان دهانه رحم با بالا رفتن سن (زمانی که احتمال کمتری برای انجام تست پاپ اسمیر در زنان وجود دارد) افزایش می‌یابد. تشخیص بیشتر این سرطانها در زنان بالای ۵۰ سال انجام می‌شود. حتی پس از یائسگی، زنان بایستی به طور منظم آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند. زنان بالای ۶۵ سال که ۳ آزمایش پی‌درپی پاپ اسمیر (یا بیشتر) انجام داده و هیچ مورد غیرطبیعی درنتیجه آزمایش ۱۰ سال اخیرشان وجود نداشته است، می‌توانند انجام این آزمایش را متوقف کنند.

در صورتیکه زنان رحم خود را برداشته باشند، چنانچه سابقه سرطان در اندامهای تناسلی یا سابقه تغییرات پیشرفته پیش‌سرطان در پاپ اسمیر وجود داشته باشد، بایستی همچنان تست غربالگری سالیانه را انجام دهند.

 

تدارکات قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر


تدارکات قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر

 بهترین زمان آزمایش پاپ اسمیر هنگامی است که زن در دوره قاعدگی نباشد. دو روز قبل از انجام آزمایش از انجام موارد زیر خودداری کنید زیرا که امکان دارد این موارد بر نتیجه آزمایش تأثیر بگذارند:

 • رابطه جنسی
 • شستشوی واژن
 • مصرف داروهای واژینال (مگر با تجویز پزشک)
 • مصرف داروهای واژینال جلوگیری از بارداری مانند فوم، کرم یا ژل کنترل بارداری

نحوه انجام تست پاپ اسمیر


تست پاپ اسمیر معمولاً بخشی از معاینه لگنی بوده و همراه با معاینه سینه بوسیله پزشک متخصص انجام می‌شود. انجام پاپ اسمیر تنها یک دقیقه زمان می‌برد.

 • زن بر روی تخت معاینه به پشت دراز کشیده، زانوها خم شده و پاها در حالت استراحت قرار می‌گیرند. پزشک از وسیله کوچک پلاستیکی یا فلزی به نام اسپوکولوم برای باز کردن واژن استفاده کرده تا بتواند دیواره واژن و دهانه رحم را به وضوح ببیند.
 • با استفاده از یک اسکریپر چوبی یا برس مخصوص رحمی نمونه مخاط و سلولها از دهانه رحم (بخشی از رحم که در امتداد واژن قرار دارد) و اندوسرویکس (قسمت ورودی واژن) گرفته می‌شوند.
 • در گذشته نمونه سلولها به طور یکنواخت در اسلاید شیشه‌ای قرار داده شده و بوسیله فیکساتیو، اسپری می‌شده‌اند. این نمونه برای بررسی دقیق با میکروسکوپ به آزمایش فرستاده می‌شد. امروزه تقریباً تمامی متخصصین از نوع جدید از پاپ‌اسمیر به نام آزمایش تین‌پرپ استفاده می‌کنند؛ نمونه درون یک شیشه کوچک قرار داده شده و برای آماده‌سازی اسلاید و بررسی دقیق به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.
 • سیتولوژیست (فرد متخصص بررسی سلولها و تفسیر نتیجه پاپ اسمیر) هر دو نوع آزمایش را ارزیابی می‌کند.
 • امکان دارد درد مختصری در حین آزمایش ایجاد شود. بیشتر زنان هیچ درد یا فشاری حس نمی‌کنند. شل بودن عضلات در کاهش درد مؤثر است. زنان بایستی به آرامی نفس کشیده و بر شل کردن عضلات شکم و پاها تمرکز کنند.
 • تست پاپ اسمیر نبایستی دردناک باشد. در صورت بروز درد بایستی به پزشک اطلاع داده شود.

نتیجه تست پاپ اسمیر


چنانچه در نتیجه آزمایش مشکلی وجود داشته باشد، پزشک با بیمار تماس می‌گیرد. همچنین خود بیمار نیز می‌تواند برای اطلاع از نتیجه آزمایش با آزمایشگاه تماس بگیرد. پس از انجام آزمایش، بیمار می‌تواند در مورد زمان ارائه نتیجه آزمایش از افراد مربوطه کسب اطلاع کند. نتیجه منفی یا نرمال نشان می‌دهد که دهانه رحم سالم می‌باشد و تمام سلولها در شکل و اندازه طبیعی قرار دارند.

نتیجه مثبت یا غیرطبیعی نشان می‌دهد که مشکلی در نمونه وجود دارد و سلولها در شکل و اندازه متفاوت قرار دارند. نتیجه غیرطبیعی تست پاپ اسمیر همیشه نشان‌دهنده وجود سرطان نمی‌باشد. در برخی از مواقع سلولها وضعیتی غیرطبیعی داشته ولی سرطانی نیستند. بیمار بایستی برای بررسی بیشتر به پزشک بازگردد.

 • عفونت دهانه رحم می‌تواند باعث نتایج غیرطبیعی آزمایش شود. عفونت قارچی واژن، بیماری تریکومونیازیس، بیماری کلامیدیا یا سوزاک می‌توانند باعث شوند تا سلولهای دهانه رحم متورم به نظر برسند. پس از درمان عفونت، معمولاً نتایج پاپ اسمیر به حالت طبیعی باز می‌گردند.
 • چنانچه نتیجه پاپ اسمیر در اثر عفونت مثبت باشد، علت زمینه‌سازی بایستی درمان شود. آزمایش باید در طول ۲ تا ۳ ماه تکرار شود زیرا که امکان دارد سرطان دهانه رحم در اثر عفونت مخفی باشد. مراجعه به پزشک برای بررسی این مورد ضروری می‌باشد.
 • بیشتر آزمایشگاه‌ها از روند استانداردی برای گزارش یا تفسیر نتایج آزمایش استفاده می‌کنند. نمونه‌های پاپ اسمیری که هیچ مورد غیر طبیعی در سلولها نداشته باشند، تحت عنوان “منفی برای سلولهای درون اپیتلیالی یا بدخیمی” گزارش می‌شوند (به این معنی که بیمار مبتلا به سرطان نمی‌باشد).

نمونه‌های که دارای مورد غیرطبیعی در سلول باشند در یکی از گروههای زیر قرار می‌گیرند :

 • ASC (سلول‌های سنگفرشی تغییر شکل یافته) :  سلول‌های سنگفرشی سلولهایی نازک و پهن بوده که سطح دهانه رحم را تشکیل می‌دهند. سیستم بتسدا (Bethesda) این گروه را به دو گروه زیر تقسیم می‌کند:
 • ASC-US (سلول‌های آتیپیک با اهمیت نامشخص) : سلول‌های سنگفرشی کاملاً طبیعی به نظر نرسیده ولی پزشک در مورد نتیجه تغییرات سلولی اطمینان ندارد. در برخی از موارد این تغییرات به عفونت ویروس پاپیلوم انسانی مرتبط هستند. ASC-US یک مورد غیرطبیعی خفیف به شمار می‌آید.
 • ASC-H (وجود سلولهای سنگفرشی که نمی‌توانند ضایعات با درجه بالای داخلی اپی‌تلیال سلول‌های سنگفرشی را رد کنند): این سلولها طبیعی به نظر نرسیده ولی پزشک از نتیجه تغییرات سلولی اطمینان ندارد. ASC-H ممکن است نشان‌دهنده میزان بالای خطر پیش‌سرطانی باشد.
 • AGC (سلول‌های گلاندولار آتیپیک) : سلول‌های گلاندولار سلول‌های تولید کننده مخاط بوده که در کانال اندوسرویکال (ورودی مرکز دهانه رحم) یا در پوشش رحم وجود دارند. سلول‌های گلاندولار طبیعی به نظر نرسیده ولی پزشک از نتیجه تغییرات سلولی اطمینان ندارد.
 • AIS ( آدنوکارسینوم اندوسرویکال در محل) : سلول‌های پیش‌سرطانی در بافت گلاندولار وجود دارند.
 • LSIL ( ضایعه داخل اپیتالیالی سنگفرشی درجه پایین ) : درجه پایین به این معنی است که تغییرات زودهنگام در اندازه و شکل سلولها وجود دارد. کلمه ضایعه به بافت غیرطبیعی اشاره دارد. داخل اپیتالیال به لایه‌ای از سلول که سطح دهانه رحم را تشکیل می‌دهد اشاره دارد. LSIL به عنوان ناهنجاری خفیف ناشی از عفونت ویروس پاپیلوم انسانی محسوب می‌شود.
 • HSIL (ضایعه داخلی اپیتالیالی سنگفرشی درجه بالا) : درجه بالا به این معنی است که تغییرات آشکار بیشتری در اندازه و شکل سلولهای غیرطبیعی (پیش‌سرطانی) وجود دارد؛ یعنی اینکه سلولها در مقایسه با سلولهای طبیعی بسیار متفاوت هستند. HSIL ناهنجاری‌های شدیدتری بوده و دارای احتمال بیشتر ایجاد سرطان تهاجمی است.

زمان مناسب انجام پاپ اسمیر


توصیه می‌شود که تمامی زنان در سن ۲۱ سالگی آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند. پیشرفتهای اخیر در زمینه آزمایش باعث شده تا صرف نظر از فعالیت جنسی، نیاز به انجام آزمایش برای افراد زیر ۲۱ سال وجود نداشته باشد. سپس پاپ اسمیر بایستی هر سه سال یکبار انجام شده تا افراد به ۲۹ سالگی برسند. زنان بین سنین ۳۰ تا ۶۵ می‌توانند هر ۳ سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر را انجام داده و یا هر ۵ سال یکبار  آزمایش همزمان پاپ‌اسمیر/ ویروس پاپیلوم انسانی(HPV) را انجام دهند. در مورد زمان انجام پاپ اسمیر با پزشک خود مشورت کنید زیرا که برخی از پزشکان همچنان توصیه می‌کنند این آزمایش هر سال انجام شود. حتی اگر پزشک به بیمار توصیه می‌کند که هر ۲ تا ۳ سال آزمایش پاپ اسمیر انجام دهد، بیمار بایستی هر سال برای معاینه لگنی، مشکلات دیگر مرتبط با سلامتی زنان و معاینه سینه به پزشک متخصص زنان مراجعه کند. زنان بایستی در بین سیکل قاعدگی یا در حدود ۱۰ تا ۲۰ روز پس از آغاز LMP (آخرین دوره قاعدگی) آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند. حداقل ۲ روز پیش از آزمایش، زنان بایستی از رابطه جنسی، شستشوی واژن، استفاده از کرم، شیاف یا مواد اسپرم‌کش در واژن خودداری کنند. این موارد می‌توانند با نتیجه آزمایش تداخل داشته و باعث ارائه نتیجه غیرطبیعی شوند.

تفسیر نتیجه تست پاپ اسمیر


نتیجه منفی نشان می‌دهد که دهانه رحم در حالت طبیعی قرار دارد. نتیجه مثبت نشان‌دهنده وجود سلولهای غیرطبیعی است. البته این یک آزمایش می‌باشد و به معنی تشخیص نیست. نتیجه مثبت به این معنی نیست که بیمار مبتلا به سرطان یا دیس‌پلازی (وضعیت پیش‌سرطانی) می‌باشد. اگرچه این نتیجه نشان می‌دهد که بیمار بایستی بررسی‌های بیشتری مانند کولپوسکوپی ( مشاهده داخل دهانه رحم با میکروسکوپ) یا بیوپسی (برداشتن بخش کوچکی از بافت دهانه رحم) را انجام دهد. پزشک در مورد نتایج آزمایش با بیمار صحبت خواهد کرد. از هر ده تست پاپ اسمیر، یکی از آنها نشان‌دهنده برخی موارد غیرطبیعی است، اگرچه بیشتر آنها موردی جدی نمی‌باشند. برای تعیین این که بیمار مبتلا به عفونت، التهاب، عفونت قارچی واژن، تریکوموناس، تبخال یا ویروس پاپیلوم انسانی است، به بررسی‌های بیشتری نیاز می‌باشد. محققین عقیده دارند که سرطان دهانه رحم مستقیماً با ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) مرتبط می‌باشد. (۱)

بیش از ۱۰۰ نوع مختلف از ویروس پاپیلوم انسانی وجود دارند. در حدود ۳۰ نوع از آنها از طریق رابطه جنسی منتقل شده و احتمالاً منجر به سرطان دهانه رحم می‌شوند. ویروس پاپیلوم انسانی مهمترین عامل خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم می‌باشد، ولی بیشتر زنان که به خاطر وجود سلولهای غیرطبیعی درمان می‌شوند، دچار سرطان دهانه رحم نمی‌شوند. در سال ۲۰۰۳ سازمان اف دی ‌ای نوعی آزمایش غربالـگری که می‌تواند همراه با پاپ اسمیر جهت تشخیـص ویروس پاپیلوم انسانی انجام شود را تأیید کرد. آزمایش دیان ای ویروس پاپیلوم انسانی می‌تواند انواع خطرناک ویروس پاپیلوم انسانی را قبل از تشخیص هرگونه سلول غیرطبیعی در دهانه رحم شناسایی کند. این تست غربالگری برای زنان بالای ۳۰ سال که در معرض عفونت ویروس پاپیلوم انسانی (با قابلیت تبدیل به سلولهای پیش‌سرطانی) هستند توصیه می‌شود. برخی از آزمایشهای پاپ اسمیر نشان‌دهنده نمونه نامطلوب می‌باشند که نشان‌دهنده فعالیت اخیر جنسی یا استفاده از کرم یا شستشوی واژینال است. یک آزمایش پاپ اسمیر با نتیجه غیرطبیعی، صرف نظر از دلیل آن نیاز به یک آزمایش پاپ اسمیر دیگر در فاصله چند ماه بعد دارد. با غربالگری صحیح، سرطان دهانه رحم قابل جلوگیری می‌باشد.

 

در صورت نتیجه غیرطبیعی پاپ اسمیر در حین بارداری چه باید کرد؟


در صورت نتیجه غیرطبیعی پاپ اسمیر در حین بارداری چه باید کرد؟

تست پاپ اسمیر بخشی عادی از روند مراقبتی پیش از زایمان بوده و هیچ خطری برای جنین نخواهد داشت. در صورت نتیجه غیرطبیعی پاپ اسمیر در حین بارداری، پزشک در مورد نحوه درمان در حین بارداری با بیمار صحبت کرده و یا بسته به نوع تشخیص، درمان تا تولد نوزاد به تعویق خواهد افتاد. چنانچه کولپوسکوپی یا بیوپسی دهانه رحم انجام شود، امکان دارد خونریزی مختصری در قسمت خارجی دهان رحم ایجاد شود که البته این مساله خطرناک نمی‌باشد. اگر پزشک در نظر دارد بیوپسی داخلی از کانال اندوسرویکال انجام دهد، تا حد کمی خطر بروز اختلالات بارداری وجود دارد. ولی پزشک آنچه را که از لحاظ پزشکی ضروری بوده و به نفع بیمار باشد را انجام خواهد داد. در صورت لزوم پزشک در حین بارداری آزمایشهای اضافی پاپ اسمیر را انجام خواهد داد. در بسیاری از مواقع تولد نوزاد تمامی سلولهای غیرطبیعی دهانه رحم را از بین خواهد برد.

چه زمانی می‌توان انجام پاپ اسمیر را متوقف کرد؟


بر اساس تحقیقات موسسه ملی سرطان، احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم در زنانی که بالای ۷۰ سال هستند و دارای سابقه پاپ اسمیر طبیعی باشند، بسیار کم است و درنتیجه می‌توانند با پزشک خود در مورد توقف انجام پاپ اسمیرهای بیشتر مشورت کنند. زنانی هم که عمل هیسترکتوکی انجام داده و رحم و دهانه رحم خود را برداشته‌اند، به دلایل غیرمرتبط با سرطان نیز می‌توانند در مورد توقف پاپ اسمیر با پزشک مشورت نمایند.

 

 چه کسانی بیشتر از بقیه افراد به انجام تست پاپ اسمیر نیاز دارند؟


زنانی که از داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی استفاده می‌کنند و یا مبتلا به عارضه‌ای هستند که سیستم ایمنی‌شان را ضعیف می‌کند، بایستی دفعات بیشتری آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند. این زنان بایستی در مورد برنامه‌ریزی زمانی آزمایش پاپ اسمیر با پزشک خود مشورت کنند.

 

آیا انجام پاپ اسمیر در دوران بارداری خطر سقط خودبه‌خودی جنین را افزایش می‌دهد؟


آیا انجام پاپ اسمیر در دوران بارداری خطر سقط خودبه‌خودی جنین را افزایش می‌دهد؟

برخی از مواقع هنگامی که بیمار برای اولین بار برای معاینه پیش از تولد به پزشک مراجعه می‌کند، به پزشک می‌گوید که انجام پاپ‌اسمیر را به تأخیر انداخته است. بیمار اظهار می‌دارد که به خاطر بارداری و ترس از سقط جنین پاپ اسمیر را انجام نخواهد داد.

با وجود اینکه پاپ اسمیر برای مدت زمان کمی اغلب باعث خونریزی مختصر می‌شود، ولی انجام این آزمایش باعث سقط جنین نخواهد شد. تست پاپ اسمیر در قسمت دهانه رحم انجام خواهد شد، یعنی محلی که نوع سلولهای پوستی دهانه رحم از سنگفرشی به استوانه‌ای تغییر می‌کند.

این قسمت “محل تداخل اپی‌تلیوم سنگفرشی و استوانه‌ای” دهانه رحم نام دارد و همچنین با نام ناحیه تغییر شکل نیز نامیده می‌شود. این همان قسمتی از دهانه رحم است که تغییرات غیرطبیعی در آن روی داده و می‌تواند منجر به رایج‌ترین سرطان دهانه رحم شود (کارسینوم سلول سنگفرشی). هر دوی سلولهای سنگفرشی و استوانه‌ای بایستی در نمونه آزمایش پاپ اسمیر موجود باشند تا نمونه رضایتبخش باشد.

آیا انجام پاپ اسمیر در دوران بارداری خطر سقط خودبه‌خودی جنین را افزایش می‌دهد؟ 2

در شکل، ناحیه تغییر شکل نشان داده شده است. پوست قسمت استوانه‌ای به رنگ قرمز می‌باشد.

در دوران بارداری، معمولاً محل تداخل اپی‌تلیوم سنگفرشی و استوانه‌ای در بخش خارجی دهانه رحم قرار دارد (اکتوسرویکس). این مطلب به این معنی است که سلولهای استوانه‌ای بیشتری در بخش خارجی دهانه رحم وجود دارند. بر خلاف سلولهای سنگفرشی، سلول‌های استوانه‌ای آسیب‌پذیرتر بوده و به هنگام خراشیدگی راحت‌تر دچار خونریزی می‌شوند. همچنین دهانه رحم هنگام بارداری دارای تجمع رگهای بیشتری بوده و درنتیجه احتمال خونریزی در اثر آسیبهای سطحی بیشتر می‌شود.

 

به علت همین تغییرات مشابه (وجود سلولهای استوانه‌ای بیشتر در اکتوسرویکس) می‌باشد که امکان دارد زنان باردار هنگام رابطه جنسی دچار خونریزی مختصر شوند ( آلت تناسلی مرد باعث آسیب‌دیدگی سطحی این بخش از دهانه رحم می‌شود). زنان باردار معمولاً ترشحات واژینال بیشتری دارند زیرا که سلولهای استوانه‌ای، گلاندولار بوده و تعداد بیشتر از آنها در اکتوسرویکس موجود هستند.

به علت این تغییرات و آمادگی بیشتر دهانه رحم برای خونریزی، انجام پاپ اسمیر با کیفیت مناسب در هنگام بارداری بدون خونریزی زیاد دشوار می‌شود. چنانچه خونریزی در پاپ اسمیر زیاد باشد، نتیجه پاپ اسمیر برای بررسی سلولهای غیرطبیعی رضایتبخش نخواهد بود.

معمولاً برای آزمایش پاپ اسمیر از ابزار مخصوص نمونه‌گیر استفاده می‌شود. این وسیله اکتوسرویکس را خراش می‌دهد (به غیر از ۳ عدد برس مرکزی که تا عمق حداکثر ۷/۰ سانتیمتری وارد کانال دهانه رحم می‌شوند). ابزار نمونه‌گیر در بخش ورودی کانال دهانه رحم در شکل نشان داده شده است.  معمولاً کانال دهانه رحم ۳ تا ۵/۴ سانتیمتر طول دارد. بنابر این فاصله زیادی بین محل نمونه‌برداری و جایگاه قرارگیری نوزاد در حفره رحمی وجود دارد. بنابراین در خراشیدن سلولهای ناحیه تغییر شکل هیچ خطر سقط جنین وجود ندارد.

 در صورتیکه تغییرات غیرطبیعی عمده مشاهده شوند، کولپوسکوپی و بیوپسیِ کولپوسکوپی دهانه رحم انجام خواهند شد. انجام بیوپسی منجر به خونریزی دهانه رحم خواهد شد، ولی ارتباطی با سقط جنین نخواهد داشت. تا زمانی که تغییرات غیرطبیعی دهانه رحم در حد سرطانی نباشند، در زمان بارداری به درمان دهانه رحم نیازی نیست (حتی در صورت تغییرات شدید پیش‌سرطانی). به جای درمان از ارزیابی منظم پس از زایمان استفاده خواهد شد. سپس می‌توان در صورت لزوم به درمان دهانه رحم پرداخت.

 

خطرات انجام تست پاپ اسمیر


تست پاپ اسمیر دردناک نبوده و خطری نخواهد داشت. تنها خطر موجود، شناسایی نشدن به موقع سرطان دهانه رحم جهت درمان آن می‌باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *