تست کلسترول (چربی) خون به ۶ گروه از افراد توصیه می شود!

کلسترول-خون

به آزمایش کامل کلسترول، پنل لیپید یا پروفایل لیپید نیز گفته می‌شود. پزشک در این آزمایش، میزان کلسترول “خوب” و “بد” و تری‌گلیسیرید که نوعی چربی در خون است را اندازه‌گیری می‌کند.

کلسترول نوعی چربی نرم و مومی شکل است که بدن برای درست کار کردن به آن نیاز دارد. به هر حال، کلسترول زیاد باعث بروز موارد زیر می‌شود:

 • بیماری قلبی
 • سکته مغزی
 • ارترواسکلروزیس، یک لختگی خون یا سخت شدن عروق

اگر شما مرد هستید باید حداکثر از سن ۳۵ سالگی به طور مرتب سطح کلسترول را تحت نظارت داشته باشید. اگر شما زن هستید باید از حداکثر از سن ۴۵ سالگی به طور مرتب کلسترول خون خود را مورد آزمایش قرار دهید.

برای اطمینان، شما می‌توانید از سن ۲۰ سالگی هر ۵ سال یک مرتبه میزان کلسترول خون خود را اندازه‌گیری کنید. اگر شما به دیابت، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی یا فشار خون بالا مبتلا هستید یا اگر برای کنترل میزان کلسترول خون خود از دارو استفاده می‌کنید باد هر ساله میزان کلسترول خون خود را اندازه‌گیری کنید.

آزمایشگاه ما با استفاده از تجهیزات دقیق و به روز خود آزمایش‌های اندازه‌گیری میزان چربی خون یا کلسترول خون را با بالاترین دقت انجام می‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تعیین وقت جهت انجام آزمایش چربی خون می‌توانید با شماره ما تماس بگیرید.

آزمایش کلسترول برای چه افرادی ضروری است؟


آزمایش-کلسترول

آزمایش کلسترول خون در موارد زیر برای شما بسیار مهم است:

 • وجود سابقه خانوادگی بالا بودن کلسترول خون یا ابتلا به بیماری‌های قلبی
 • اضافه وزن داشتن یا چاق بودن
 • مصرف زیاد الکل
 • سیگار کشیدن
 • داشتن سبک زندگی غیر فعال و بی‌تحرک
 • ابتلا به دیابت، بیماری کلیوی، سندرم تخمدان پلی کیستیک یا کم کاری غده تیروئید

همه این موارد احتمال بالا رفتن سطح کلسترول در خون را افزایش می‌دهند

در آزمایش کلسترول خون، چه چیزی اندازه‌گیری می‌شود؟


آزمایش کامل کلسترول چهار نوع لیپید یا چربی را در خون اندازه‌گیری می‌کند:

 کلسترول کامل

این میزان کل کلسترول در خون شما است.

 کلسترول لیپوپروتئین کم تراکم (ال دی ال)

این نوع کلسترول، کلسترول “بد” نامیده می‌شود. بالا رفتن زیاد این نوع کلسترول احتمال بروز حملات قلبی، سکته مغزی و ارترواسکلروزیس را افزایش می‌دهد.

کلسترول لیپوپروتئین پرتراکم (اچ دی ال)

این نوع کلسترول، کلسترول “خوب” خون محسوب می‌شود زیرا به دفع ال دی ال از خون کمک می‌کند.

 تری‌گلیسیرید

زمانی که شما غذا می‌خورید، بدن کالری غیر ضروری را به تری‌گلیسیرید تبدیل کرده که به شکل سلول‌های چربی ذخیره می‌شود. احتمال افزایش تری‌گلیسیرید در افرادی که اضافه وزن یا دیابت دارند و افرادی که زیاد شیرینی می‌خورند یا الکل زیادی مصرف می‌کنند زیاد است.

 آماده‌سازی برای انجام آزمایش کلسترول خون


در برخی موارد، پزشک ممکن است از شما بخواهد که این آزمایش را ناشتا انجام دهید. اگر شما بخواهید که فقط اچ دی ال یا کلسترول کامل خون را اندازه‌گیری کنید می‌توانید قبل از انجام آزمایش غذا بخورید. به هر حال اگر شما می‌خواهید آزمایش کامل لیپید بدهید باید حداقل از ۹ تا ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.

قبل از انجام آزمایش، شما باید موارد زیر را به پزشک خود بگویید:

 • هر علامت یا بیماری که به آن مبتلا هستید
 • سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری‌های قلبی
 • همه داروها و مکمل‌هایی که در حال حاضر استفاده می‌کنید.

اگر دارویی مانند داروهای ضد بارداری مصرف می‌کنید که ممکن است سطح کلسترول خون شما را افزایش می‌دهد ممکن است پزشک از شما بخواهد که از چند روز قبل از انجام آزمایش، مصرف این داروها را قطع کنید.

آزمایش کلسترول خون چگونه انجام می‌شود؟


آزمایش-کلسترول-خون

برای بررسی میزان کلسترول خون، پزشک از شما نمونه خون می‌گیرد. ممکن است این نمونه خون در هنگام صبح که از شب قبل از آن چیزی نخورده‌اید گرفته شود.

در هنگام خون‌گیری برای انجام آزمایش کلسترول ممکن است مشکلات بسیار کمی نیز پیش بیاید. ممکن است شما کمی احساس ضعف کرده یا در ناحیه خون‌گیری درد داشته باشید. احتمال بروز عفونت در محل خون‌گیری نیز به میزان کمی وجود دارد.

نتایج آزمایش به چه معنا است؟


نتایج-کلسترول

سطح کلسترول خون به صورت میلی‌گرم کلسترول در دسی لیتر خون سنجیده می‌شود. نتایج ایده آل در بزرگسالان به شرح زیر می‌باشد:

 • ال دی ال: ۷۰ تا ۱۳۰ میلی‌گرم بر دسی لیتر (هر چه پایین‌تر بهتر)
 • اچ دی ال: بیش از ۴۰ تا ۶۰ میلی‌گرم بر دسی لیتر (هر چه بیشتر بهتر)
 • کلسترول تام: کمتر از ۲۰ میلی‌گرم بر دسی لیتر (هر چه کمتر بهتر)
 • تری‌گلیسیرید: ۱۰ تا ۱۵۰ میلی‌گرم بر دسی لیتر (هر چه کمتر بهتر)

اگر کلسترول خون شما خارج از حد طبیعی باشد، احتمال بروز بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و آترواسکروزیس افزایش می‌یابد. اگر نتایج آزمایش غیر طبیعی باشد، ممکن است پزشک دستور انجام آزمایش گلوکوز را برای بررسی ابتلا به دیابت بدهد. پزشک ممکن است دستور انجام آزمایش تیروئید را نیز برای بررسی احتمال کم کاری تیروئید بدهد.

برای تفسیر دقیق نتایج آزمایش از این دستورالعمل‌های عمومی راهنما استفاده کنید.

کلسترول تام

کمتر از ۵٫۲ میلی مول بر لیتر

مطلوب

بین ۵٫۲ تا ۶٫۲ میلی مول در لیتر

در مرز بالا رفتن

بیش از ۶٫۲ میلی مول در لیتر

بالا

LDL cholesterol

کلسترول ال دی ال

 

کمتر از ۱٫۸ میلی مول در لیتر

مناسب برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا دیابت

کمتر از ۲٫۶ میلی مول بر لیتر

بهینه برای افرادی که احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی در
آنها وجود دارد

۲٫۶ تا ۳٫۳ میلی مول بر لیتر

نزدیک به بهینه اگر فرد مبتلا به بیماری‌های قلبی نباشد.
بالا؛ برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی

۳٫۴ تا ۴٫۱ میلی مول بر لیتر

در مرز بالا بودن اگر بفرد به بیماری‌های قلبی مبتلا نباشد.
بالا برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی

۱۶۰ تا ۱۸۹ میلی‌گرم بر دسی لیتر

۴٫۱ تا ۴٫۹ میلی مول بر لیتر

بالا؛ اگر فرد به بیماری قلبی مبتلا نباشد. بسیار بالا؛ برای
افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی

۱۹۰ میلی‌گرم بر دسی لیتر و بالاتر

بیش از ۴٫۹ میلی مول بر لیتر

بسیار بالا

کلسترول اچ دی ال

کمتر از ۱ میلی مول بر لیتر

ضعیف

۱ تا ۱٫۵ میلی مول بر لیتر

بهتر

بیش از ۱٫۵ میلی مول بر لیتر

عالی

چه عواملی روی نتیجه تست اثرگذار است؟


در برخی موارد، نتایج آزمایش کلسترول ممکن است اشتباه باشد. ناشتا بودن نامناسب، مصرف برخی داروها، مشکلات هورمونی و بسیاری از عوامل دیگر می‌توانند بر نتایج آزمایش تأثیر گذاشته و به اشتباه نتایج را مثبت یا منفی نشان دهند. معمولاً آزمایش همزمان ال دی ال و اچ دی ال، نتایج دقیق‌تری را نسبت به زمانی که فقط ال دی ال مورد آزمایش قرار گیرد. نشان می‌دهد

علاوه بر موارد ذکرشده عوامل زیر نیز روی نتیجه تست اثرگذار است:

رژیم غذایی نرمال

شما باید در هفته‌ای که قرار است در آن آزمایش بدهد به صورت نرمال غذا بخورید تا احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی در شما با دقت اندازه‌گیری شود. اگر معمولاً غذاهای چرب نمی‌خورید، از خوردن غذاهای حاوی چربی‌های ترانس، چربی‌های اشباع و کلسترول خودداری کنید. غذاهای حاوی چربی‌های اشباع و کلسترول علل اصلی بالا رفتن کلسترول هستند.

الکل

الکل باعث می‌شود که تری‌گلیسیرید به شدت بالا برود. شما باید از ۲۴ ساعت قبل از انجام آزمایش کلسترول از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید. شراب اچ دی ال یا کلسترول خوب را افزایش می‌دهد اما شما نباید قبل از انجام آزمایش خون، الکل مصرف کنید.

خوردن غذا و نوشیدنی‌ها به خصوص نوشیدنی‌های الکلی، تری‌گلیسیرید و کلسترول تام خون را افزایش می‌دهد. اگر بیمار ناشتا آزمایش ندهد ممکن است پزشک یک دوره درمانی غیر ضروری را برای وی تجویز نماید.

تأثیر غذا در طول ۱۲ ساعت

در برخی موارد توصیه می‌شود که برای اندازه‌گیری اچ دی ال و ال دی ال و آزمایش کلسترول، بیمار از ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش از خودن هر گونه غذا و نوشیدنی به جز آب خودداری کند. خوردن غذا در این مدت ممکن است باعث شود که سطح ال دی ال و اچ دی ال کمتر از سطح واقعی انها نشان داده شود. همچنین ممکن است سطح اندازه‌گیری شده تری گیسیرید و لیپیدهای دیگر موجود در خون را بیشتر نشان دهد. آب را می‌توان قبل از انجام آزمایش نوشید زیار تاثیری بر دقت نتایج آزمایش ندارد.

 تأثیر غذا پس از ۱۲ ساعت

۷۰ ساعت طول می‌کشد تا غذا به طور کامل هضم شود اما احتمال این که نخوردن غذا بیش از ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش بر نتایج آن تأثیر چشمگیری داشته باشد کم است. به هر حال، الگوی پایدار مصرف غذاهای پر کلسترول، چربی‌های اشباع و چربی‌های ترانس باعث می‌شود که نتایج آزمایش‌های کلسترول تضعیف شود.

کودکان و آزمایش کلسترول


کودکان-و-کلسترول-خون

انجمن ملی قلب، خون و ریه توصیه می‌کند که برای بیشتر کودکان در سنین بین ۹ تا ۱۱ سال آزمایش کلسترول انجام شود و آزمایش بعدی بین سنین ۱۷ تا ۲۱ سالگی انجام شود.

آزمایش کلسترول معمولاً نباید ببین ۱۲ تا ۱۶ سالگی انجام شود زیرا ترشح هورمون‌های بلوغ در این دوره بر نتایج آزمایش تأثیر می‌گذارد.

اگر در خانواده سابقه ابتلا به بیماری‌های قلبی، چاقی یا دیابت در سنین پایین وجود دارد ممکن است پزشک دستور انجام آزمایش کلسترول را زودتر داده و از کودک شما بخواهد که به طور مرتب آزمایش دهید.

 درمان کوتاه پس از انجام آزمایش


درمان

بالا بودن کلسترول را می‌توان با تغییر در سبک زندگی و مصرف برخی داروها درمان کرد. پایین آوردن سطح ال دی ال خون به جلوگیری از بروز مشکلات مرتبط با قلب و عروق خونی کمک می‌کند.

برای کمک به کاهش کلسترول خون، کارهای زیر را انجام دهید:

 • استعمال دخانیات را ترک کنید و مصرف الکل را محدود نمایید.
 • از خوردن غذاهای چرب و شور خودداری کنید و از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنید. مقادیر زیادی سبزیجات، میوه، محصولات حاوی غلات کامل، محصولات لبنی کم چرب و منابع پروتئینی گوشتی مصرف کنید.
 • به طور مرتب ورزش کنید. سعی کنید ۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش‌های شدید هوازی انجام دهید و دو جلسه در هفته برای تقویت عضلات خود ورزش کنید.

ممکن است پزشک از شما بخواهد که از یک رژیم غذایی درمانی پیروی کنید. در این برنامه غذایی فقط ۷ درصد از کالری روزانه شما باید از چربی‌های اشباع شده تأمین شود. همچنین باید در روز، کمتر از ۲۰۰ میلی‌گرم کلسترول از غذاها دریافت کنید.

 سؤالات رایج در مورد انجام آزمایش کلسترول خون


 از چه مدت قبل از انجام آزمایش کلسترول نباید غذا خورد؟

 • به شما گفته خواهد شد که از ۱۴ ساعت قبل از انجام آزمایش و خون‌گیری چیزی نخورید و نیاشامید (به جز آب)
 • شما از ۴۸ ساعت قبل از انجام آزمایش نباید الکل مصرف کنید

آیا صبح روز آزمایش می‌توانم یک فنجان قهوه بنوشم؟

خیر، متأسفانه نشیدن هر مایعی قبل از انجام آزمایش ممنوع می‌باشد.

 آیا پس از انجام آزمایش کلسترول می‌توانم غذا بخورم؟

پس از انجام آزمایش می‌توانید مطابق رژیم غذایی معمول خود، غذا بخورید. پزشک ممکن است در مورد مصرف برخی داروها که قبل از انجام آزمایش، مصرفشان قطع شده بود با شما صحبت کند.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

کنترل کلسترول خون یکی از فرصت‌های متعددی است که برای به حداقل رساندن احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و بیماری‌های عروق محیطی وجود دارد. پزشک در مورد منافع و مضرات رژیم‌های غذایی، تمرین‌های ورزشی و داروهایی که باید به طور مادام‌العمر برای کنترل کلسترول در بدن مصرف کنید با شما صحبت خواهد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *