عنوان مقاله تست تشخیص حاملگی: آزمایش خون برای بارداری مطمئن تر از نمونه ادرار

تست تشخیص حاملگی

تست بارداری به این منظور طراحی شده تا تشخیص دهد که آیا ادرار یا خون شما حاوی هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) است. این هورمون دقیقاً پس از اینکه  تخمک بارور شده به دیواره رحم زن می‌چسبد، ایجاد می‌شود.

این اتفاق معمولاً ( اما نه همیشه ) حدود ۶ روز پس از بارور شدن رخ می‌دهد. اگر شما باردار باشید، سطح هورمون  HCG به سرعت بالا می‌رود و هر از ۲ تا ۳ روز دو برابر می‌شود.

 تست بارداری برای هورمون  HCG دقیق ترین روش برای تشخیص بارداری است. دقت آزمایش خون حدود ۹۹درصد است ، از این رو آنها همیشه صحیح هستند. دلیل اصلی آن، این است که آزمایش کمی می‌تواند حتی کوچکترین مقدار هورمون بارداری گنادوتروپین جفتی انسانی را تشخیص دهد. با این وجود، سطح هورمون می‌تواند از یک زن به زن دیگر متفاوت باشد. محدوده سطح طبیعی هورمون beta HCG بسیار گسترده است، بنابراین برای تفسیر آزمایش به کمک پزشک نیاز دارید.

آزمایشگاه تشخیصی ما مجهز به جدیدترین و دقیق ترین دستگاهها و آزمایش های تشخیصی آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره ما تماس حاصل فرمایید.

چه نوع آزمایش بارداری وجود دارد؟


دو نوع اصلی از آزمایشات بارداری می‌تواند به شما کمک کند تا بارداری را تشخیص دهید: آزمایشات خون و ادرار.
• آزمایشات ادرار می تواند در خانه یا در مطب پزشک انجام شود. بسیاری از زنان در ابتدا آزمایش بارداری خانگی را در حدود یک هفته پس از اینکه از تاخیر قاعدگی ، انتخاب می‌کنند. آزمایشات حاملگی خانگی خصوصی و راحت انجام می‌شود. این محصولات همراه با دستورالعمل انجام آن است. برای داشتن نتایج دقیق، روش انجام آن را به دقت دنبال کنید. پس از انجام آزمایش، می‌توانید با مراجعه به پزشک نتایج را تایید کنید، پزشک می‌تواند آزمایشات حاملگی حساس بیشتری را نیز انجام دهد.
• آزمایشات خون در مطب پزشک انجام می‌شود، اما اغلب کمتر از آزمایشات ادرار کاربرد دارد. این آزمایشات می‌تواند بارداری را زودتر از آزمایش خانگی بارداری ، یا حدود ۶ تا ۸ روز پس از تخمک‌گذاری تشخیص دهد. اما با انجام این آزمایش، زمان طولانی‌تری نسبت به آزمایش بارداری خانگی طول می‌کشد تا تفسیر حاضر شود.

آزمایش‌های بارداری تا چه اندازه دقیق هستند؟


اگر حداقل یک هفته پس از تاخیر در قاعدگی منتظر بمانید، ممکن است دقیق‌ترین نتیجه را بدست آورید. اگر آزمایش را صبح زود، هنگامی که ادرار غلضت بیشتری دارد انجام دهید ،نتایج بسیار دقیق ‌تر است.
آزمایش ادرار حاملگی در خانه حدود ۹۹ درصد دقت دارد. آزماش خون حتی از این آزمایش نیز دقیق‌تر است.
دقیق‌ بودن آزمایش حاملگی خانگی بستگی به موارد زیر دارد:
• چقدر با دقت دستورالعمل را دنبال کرده‌اید
• هنگامی که در دوره خود تخمک ‌گذاری انجام شده و اینکه آیا عمل القاء سریع رخ داده باشد
• چه مدت پس از بارداری، آزمایش انجام شده
• حساسیت آزمایش بارداری

چه زمانی می‌توان آزمایش ادرار انجام داد؟


اکثر پزشکان پیشنهاد می‌دهند که برای انجام آزمایش ادرار حاملگی، تا زمانی که اولین روز از تاخیر قاعدگی شما می‌گذرد صبر کنید، که حدود دو هفته پس از لقاح تخم است. با این حال ، برخی از آزمایش‌ها نسبت به آزمایش‌های دیگر حساس‌تر هستند و می‌تواند زودتر انجام شوند.

میزان دقت آزمایش ادرار چقدر است؟


میزان دقت آزمایش ادرار چقدر است؟

آزمایش ادرار یا آزمایش بارداری خانگی هنگامی که به درستی انجام شود، حدود ۹۷ درصد دقت دارد. آزمایش بارداری برای استفاده بسیار مناسب هستند، چرا که می‌توان آن را در خانه انجام داد، آنها معمولاً ارزان قیمت هستند، بطور خصوصی انجام شده و نتیجه را به سرعت نشان داده و استفاده از آنها آسان است.
با این وجود، اگر آزمایش ادرار به درستی انجام نشود، یا خیلی زود انجام شود، نتیجه می‌تواند نادرست باشد. اگر شما نتیجه منفی گرفتید، و هنوز علائم بارداری را حس می‌کنید (تاخیر در قاعدگی، حالت تهوع، حساسیت سینه و خستگی)، یک هفته صبر کرده و دوباره آزمایش را تکرار کنید یا با پزشک تماس بگیرید و بنابراین می‌توانید آزمایش خون انجام دهید.

آزمایش‌های خون


آزمایش‌های خوندو نوع آزمایش خون هورمون HCG وجود دارد:
آزمایش کیفی HCG به سادگی بررسی می‌کند که آیا هورمون HCG وجود دارد. این آزمایش نتیجه بله یا خیر به سوال آیا شما باردار هستید، می‌دهد. پزشکان اغلب این آزمایش را برای تایید بارداری، ده روز پس از تاخیر قاعدگی انجام می‌دهند. برخی از این تست‌ها می‌تواند هورمون HCG را سریع‌تر تشخیص دهد.
آزمایش کمی HCG مقدار دقیق هورمون HCG را در خون اندازه‌گیری می‌کند. این آزمایش می‌تواند حتی مقدار بسیار کم از سطح هورمون HCG را پیدا کند. چون این تست‌های حاملگی می‌تواند غلظت هورمون HCG را اندازه‌گیری کند، ممکن است در ردیابی هر مشکلی در طول بارداری نیز مفید واقع شود. این آزمایشات همچنین (همراه با دیگر آزمایشات) برای رد احتمال حاملگی نابجا (اکتوپیک) یا برای تحت نظر گرفتن زنی که پس از سقط جنین سطح HCG به سرعت کاهش می‌یابد، به کار می‌رود.

مزایای انجام آزمایش خون


• می‌تواند بارداری را زودتر از تست ادرار در حدود ۷-۱۲ روز پس از احتمال لقاح تخم تشخیص دهد (اما اگر نتیجه منفی باشد، در صورتی که قاعدگی تاخیر دارد آزمایش باید تکرار شود )
• می‌تواند غلظت هورمون HCG را در خون اندازه‌گیری کند. ( این اطلاعات مفیدی برای پزشک در ردیابی مشکلات خاص در بارداری است)

معایب انجام آزمایش خون


• از آزمایش ادرار گران‌تر است
• زمان بیشتری نیاز دارد تا جواب آماده شود
• باید در مطب پزشک انجام شود

چه زمانی آزمایش خون می‌تواند هورمون‌های بارداری را تشخیص دهد؟


چه زمانی آزمایش خون می‌تواند هورمون‌های بارداری را تشخیص دهد؟آزمایش خون بارداری بطرز قابل اعتمادی می‌تواند بارداری را در محدوده کمتر از چرخه هورمون بارداری در خون تشخیص دهد، از این رو می‌تواند بارداری را در مراحل اولیه آن شناسایی کند. سطح چرخه هورمون بارداری باید بسیار بالاتر باشد تا بتوان آن را در ادرار تشخیص داد (تست بارداری خانگی).
آیا فکر می‌کنید که باردار هستید، اما در مورد قابل اعتماد بود تست خانگی بارداری اطمینان ندارید؟ یا تمایل دارید بدانید که اکنون باردار هستید اما برای انجام آزمایش ادرار خیلی زود است، از این رو می‌توانید آزمایش خون انجام دهید.
چه زمانی می‌توان به آزمایش خانگی حاملگی اعتماد کرد و چه زمانی نیاز است که به جای آن آزمایش خون انجام دهید؟
هنگام تصمیم‌گیری درباره این که آیا آزمایش خون انجام دهید یا خیر، مسایل زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

چه زمانی آزمایش خون می‌تواند بارداری را تشخیص دهد؟


سریع‌‌ترین زمانی که آزمایش خون می‌تواند هورمون HCG را تشخیص دهد، حدود ۸-۱۰ روز پس از تخمک‌گذاری است. چه چیزی این مسائل را چالش برانگیز می‌کند؟ زنی که دوره قاعدگی نامنظم دارد و نمی‌داند تخمک‌گذاری چه زمانی انجام می‌شود.
هر دو آزمایش خون کمی و کیفی HCG می‌تواند به درستی بارداری را ۸ تا۱۰ روز پس از تخمک‌گذاری تشخیص دهد (حدود یک هفته قبل از اینکه قاعدگی شروع شود ). این مزیتی بر این است که آزمایش خون انجام شود: می‌توانید این آزمایش را زودتر از آزمایش ادرار انجام دهید.

میزان دقت آزمایش خون چقدر است؟


آزمایش خون هورمون HCG دقیق ترین آزمایش تشخیص بارداری است.
آزمایش خون میزان دقت ۹۹ درصد دارد، بنابراین آنها تقریباً همیشه دقیق هستند. دلیل اصلی این دقت این است که آزمایش کمی می‌تواند حتی کوچکترین مقدار هورمون بارداری HCG را شناسایی کند. با این وجود، سطح هورمون می‌تواند از یک زن به زن دیگر متفاوت باشد.
طیف سطوح طبیعی هورمون beta HCG بسیار گسترده است، بنابراین مهم است که برای تفسیر نتیجه آزمایش از پزشک کمک بگیرید.

برای گرفتن نتیجه آزمایش خون چه مدت باید صبر کنید؟


به مطب دکتر رفته‌اید، منتظر مانده‌اید تا پزشک شما را ببیند و از شما خون گرفتند. البته این پایان کار نیست.
خون شما باید برای آنالیز به آزمایشگاه فرستاده شود. مدت زمانی که طول می‌کشد تا نتیجه را به شما بدهند، از آزمایشگاهی تا آزمایشگاه دیگر متفاوت است که می‌تواند از یک ساعت تا چند روز طول بکشد. مدت زمان معمول انتظار برای نتایج آزمایشگاه، چند روز است.

دقت نتیجه آزمایش ادرار بارداری چقدر است؟


آزمایش ادرار یا تست خانگی تقریباً می‌تواند در ۶ درصد موارد نادرست باشد. هنگامی که آنها هفت روز پس از تاخیر پریود انجام شود، دقت بیشتری دارند. انجام زود هنگام تست بارداری خانگی می‌توان نتیجه نادرست ارائه دهد.

آزمایش خون بارداری در مقایسه با آزمایش ادرار بارداری


آزمایش خون:
• از آزمایش ادرار خانگی گران‌تر است
• باید در مطب پزشک انجام شود
• می‌تواند تنها یک هفته پس از تخمک گذاری انجام شود
• آماده شدن نتیجه آن می‌تواند تا ۴۸ ساعت طول بکشد
• دقیق‌تر از آزمایش ادرار است
آزمایش ادرار:
• راحت و خصوصی انجام می‌شود
• ارزان‌تر هستند
• در عرض چند دقیقه نتیجه آماده می‌شود
• تنها زمانی دقیق هستند که هفت روز از تاخیر قاعدگی گذشته باشد
• جواب مثبت اشتباه بیشتری نسبت به آزمایش خون ارائه می‌دهد.

استفاده از آزمایش خون برای تشخیص بارداری اکتوپیک یا خارج رحم


اگر در اوایل بارداری خارج از رحم، آزمایش زودهنگام انجام شود، ممکن است نتیجه منفی ارائه دهد. اگر در مورد احتمال بارداری خارج رحمی نگران هستید، این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.
بارداری اکتوپیک تخمک‌های بارور شده‌ای هستند که به جای رحم، در لوله رحم کاشته می‌شود. این نوع از بارداری می‌تواند علائمی شبیه به بارداری طبیعی داشته باشد اما می‌تواند برای زن خطرناک باشد.
آزمایش خون کمی HCG می‌تواند به تشخیص حاملگی اکتوپیک کمک کند. این آزمایش بسیار دقیق‌تر از آزمایشات کیفیت هستند و سطح بسیار کمی از هورمون HCG را در خون شناسایی می‌کنند. در بارداری خارج رحمی، سطح HCG معمولاً پایین‌تر از زمانی است که در بارداری بطور طبیعی بالا می‌رود و همچنین با سرعت کمتری نسبت به بارداری طبیعی بالا می‌رود.
در حالی که آزمایش سونوگرافی ممکن است برای تایید تشخیص لازم است، آزمایش خون می‌تواند زودتر انجام شود، که به دلیل خطرات این نوع بارداری اهمیت دارد.

نتایج مثبت اشتباه در آزمایش خون حاملگی


نتایج مثبت اشتباه در آزمایش خون بارداری نادر است، اما ممکن است رخ دهد. برخی شرایط می‌تواند منجر به نتیجه بارداری شود هنگامی که زن در واقع باردار نیست.
چون آزمایش خون وجود هورمون HCG ، هر سطح از HCG (حتی اگر به دلیل دیگری در خون وجود دارد) را تشخیص می‌دهد، می‌تواند منجر به نتیجه آزمایش مثبت اشتباه شود. برخی از دلایل غیر بارداری که در آنها هورمون HCG در خون وجود دارد:
• آزمایش بیومکانیکی، یا بارداری که پیش از اینکه زن متوجه آن بشود، پایان یافته است
• HCG هیپوفیز ، یا هورمونی که توسط غده هیپوفیز ایجاد می‌شود که شبیه به HCG است. ممکن است که زن سطح پایینی از هورمون HCG را در خون داشته باشد و باردار نباشد.
• پادتن‌هایی که با آزمایش HCG تداخل داشته و منجر به بالا رفتن سطح هورمون می‌شود

HCG فانتوم چیست؟


hCG فانتوم چیستHCG فانتوم یک نتیجه مثبت اشتباه در آزمایش خون بارداری است.
در این موارد، آزمایش خون برای HCG با پروتئین مرتبط با عدم بارداری در خون که پادتن‌های هتروفیل نامیده می‌شوند، واکنش متقابل انجام می‌دهد.
هنگامی که این اتفاق رخ می‌دهد، می‌تواند پیامد‌های جدی داشته باشد مگر اینکه پزشک از خطر این نتیجه مثبت اشتباه آگاه باشد.
خطرات آن چیست؟ بارداری خارج رحمی هنگامی که جنین در بیرون رحم کاشته شده است. این اتفاق یک مشکل خطرناک است اما اغلب تقریباً با تزریق عامل شیمی‌درمانی ، متوترکسات درمان می‌شود.
اما اگر آزمایش خون HCG یک نتیجه مثبت اشتباه باشد، و در واقع هیچ بارداری اکتوپیک وجود نداشته باشد، زن ممکن است بدون اینکه ضرورتی داشته باشد، تزریق مکرر متوترکسات برای او انجام شود که در معرض خطرات عوارض جانبی خطرناک این دارو قرار می‌گیرد.
شرایط دیگری که می‌تواند منجر به نتیجه مثبت نادرست شود، بیماری تروفوبلاستیک بارداری یا سرطان بافت بارداری است. در این شرایط ، پایین بودن مداوم HCG فانتوم می‌تواند تفسیر نادرست برای این بیماری باشد، که منجر به مداخله پزشکی شدید اما غیر ضروری شود.
چطور باید از درمان نادرست آزمایش مثبت اشتباه HCG جلوگیری کرد؟ تست ادرار بارداری ، چون پادتن‌های هتروفبل در ادرار وجود ندارد.

آیا آزمایش خون بارداری می‌تواند نتیجه منفی اشتباه ارائه دهد؟


اگر شما آزمایش خون بارداری انجام داده‌اید و جواب آن منفی بوده است ، اما ممکن است حس کنید که باردار هستید، در واقع ممکن است که باردار نباشید. بسیاری از علائم نزدیک شدن دوره قاعدگی (حالت تهوع، خستگی، گرفتگی، حساسیت سینه) می‌تواند با حاملگی اشتباه گرفته شود.

آیا ممکن است که آزمایش خون حاملگی را خیلی زود انجام داد؟


بله. در موارد نادر، تجمع سطح هورمون HCG در خون ممکن است بیش از حالت عادی طول بکشد. اگر نتیجه آزمایش خون شما منفی بود، اما شما واقعا احساس می‌کنید که باردار هستید، چند روز صبر کنید و دوباره آزمایش را تکرار کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *